Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/11/2016 - 05:55

Co sądeccy licealiści robili w Parlamencie Europejskim?

Ponad dwudziestu uczniów z Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu wyjechali do Parlamentu Europejskiego w ramach programu „Euroscola”. To było już drugie zwycięstwo szkoły (pierwsze w 2014 roku) w Euroscoli.

Konkurs polegał na udziale w internetowym quizie wiedzy o Unii Europejskiej, a zwycięzcą została grupa, która udzieliła jak największej liczby prawidłowych odpowiedzi w jak najkrótszym czasie.

Pytania konkursowe obejmowały wiedzę ogólną z zakresy Funkcjonowania Unii, ale również zagadnienia z innych dziedzin np. historii, kultura i język, geografia, systemy polityczne i społeczne, historia Unii Europejskiej, instytucje Unii Europejskiej, politycy Unii Europejskiej, studia w Unii Europejskiej, Parlament Europejski.

Po ogłoszeniu wyników młodzież otrzymała do przygotowania tematy dyskusji z uczniami z innych państw. Teraz było 22 reprezentacje szkół europejskich.

Podczas spotkania inauguracyjnego każda klasa musiała krótko zaprezentować swoją szkołę. Śpiewająco zrobili to : Patryk Raszewski, Krzysztof Bocheński i Natalia Chowaniec.

Po prezentacji odbyło się spotkanie z wiceprzewodniczącym PE- Rainerem  Wielandem, po którym młodzież uczestniczyła w symulowanych posiedzeniach "komisji parlamentarnych", a następnie obradowała podczas "posiedzenia plenarnego". Młodzi Europejczycy muszą wykazać się znajomością języków obcych oraz zagadnień europejskich i międzynarodowych. Uczestnictwo w programie stanowi także świetną okazję do poznania rówieśników z krajów Unii Europejskiej i wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych przyjaźni.  

Wszystkie działania odbywały się zgodnie z procedurami obowiązującymi europosłów, dlatego można było z bliska poznać pracę deputowanych do PE.

W ramach „posiedzeń komisji” każda klasa podzielona została na pięć grup, w których odbywały się debaty. Członkowie grupy pochodzą z różnych krajów, dlatego tak ważna była umiejętność komunikowania się w języku obcym. Językami obowiązkowymi są j. angielski i j. francuski, dlatego młodzież musi naprawdę dobrze się przygotować, aby móc swobodnie dyskutować na zadane tematy.

Niezwykłym przeżyciem był dla nas udział w grze Eurogame. Uczestnicy Euroscoli, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, podzieleni zostali na czteroosobowe międzynarodowe drużyny. Ich zadaniem było udzielenie odpowiedzi na 20 pytań dotyczących Europy. Każde pytanie sformułowane było w innym języku UE, zatem aby udzielić poprawnych odpowiedzi należało nawiązać kontakt z przedstawicielami różnych krajów. Sprzyjało to integracji wszystkich uczestników gry. Po zakończeniu obrad został odegrany Hymn UE, wręczone certyfikaty i można było opuścić budynek Parlamentu.

Nie był to jednak koniec wycieczki. Po wyjeździe ze Strasburga pojechaliśmy w kierunku Berlina, aby cały dzień spędzić na Tropical Island. To była nagroda za wspaniałą prezentację klasy i szkoły, a co najważniejsze godne reprezentowanie naszego kraju. Po wypoczynku przejechaliśmy do Rzeplina, skąd rano wyruszyliśmy w kierunku Poznania. Nieoceniona w podróży była nasza pani pilot i oczywiście kierowcy z Firmy „Rycho”. Całość przygotowało Biuro Podróży Austral. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że za dwa lata znowu pojedziemy do Strasburga

Szkołę do europejskiego konkursu wiedzy o Unii Europejskiej zgłosiły Dorota Pietruszka i Bożena Kwarta, opiekunki Klubu Młodych Europejczyków.

Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu







Dziękujemy za przesłanie błędu