Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
28/06/2016 - 07:20

Co pielgrzymi ze świata będą robić w diecezji tarnowskiej?

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży wchodzą na ostatnią prostą. Parafie, które będą przyjmować gości przygotowują się do Tygodnia Misyjnego. Dla całego Kościoła nie tylko diecezjalnego, ale i polskiego, ŚDM jest niezwykłym wydarzeniem.

Światowe Dni MłodzieżyDo diecezji tarnowskiej przyjedzie ponad 6 tys. młodych ludzi. Połowa z nich trafi na Sądecczyznę. W parafiach przygotowania do Tygodnia Misyjnego zapinane są na ostatni guzik.

Trochę to wszystko przesunęło się w czasie- mówi Monika, wolontariusz sekcji logistycznej- Najlepiej byłoby gdybyśmy mieli już wszystko gotowe, a tymczasem jeszcze trwają pracy przygotowawcze. Jednak przesunięcie wynika z przyczyn losowych. Rejestracja została przedłużona i tym samym stosunkowo późno dowiedzieliśmy się, pielgrzymi jakiej narodowości do nas przyjadą. A wydarzenia trzeba dostosować do narodowości gości.- kontynuuje.

O narodowości pielgrzymów dowiedzieliśmy się dopiero pod koniec maja.

Najwięcej pielgrzymów, bo ponad 3 tys. przyjedzie z Francji, a 2,5 tys. z Włoch. Korespondując także w innymi grupami najczęściej są pytania o to gdzie młodzi będą mieszkać, z kim będą się spotykać. Pytają też czy mogą przygotować występy, by zaprezentować je w parafiach. Większość młodych zamieszka u rodzin. Gościnność jest bardzo dużo. Bywa, że grupy będą w szkołach, ale dotyczy to niepełnoletnich, bo oni muszą być jako jedna grupa z opiekunami” - powiedziała portalowi diecezji tarnowskiej Marta Wideł, kierownik Diecezjalnego Biura ŚDM.

Poszczególne parafie przygotowane mają już plany Tygodnia Misyjnego. Co zatem będą robić pielgrzymi przybywający do diecezji tarnowskiej?

W Nowym Sączu odbędzie się mecz piłkarski Polka- Francja, a po nim wspólna Eucharystia, a także koncert Braci Golec. W Szczawnicy młodzież będzie płynąć spływem Dunajca, w Tarnowie odbędzie się Koncert Uwielbienia, natomiast w Piwnicznej II Piwniczańska Gra Miejska.

Ważnym wydarzeniem będzie sobotnie spotkanie na starosądeckich Błoniach, gdzie przyjedzie młodzież z całej diecezji, aby wspólnie poczuć przedsmak Tygodnia Głównego w Krakowie.

Ważne jest, aby pamiętać, że przygotowane wydarzenia nie są tylko dla gości z zagranicy. Także mieszkańcy w miarę możliwości powinni z nich skorzystać.

Paulina Fabiś- RychelDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)