Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 sierpnia. Imieniny: Bartosza, Jerzego, Maliny
15/03/2019 - 15:05

Co dla Was mamy w marcowym miesięczniku "Sądeczanin"

Jak znaleźć szczęście, albo choćby zadowolenie z życia? Okazuje się, że jest na to prosta recepta - pomagać. Robienie czegoś za darmo dla innej osoby nie tylko pompuje do żył endorfiny, ale nakręca nas coraz bardziej, bo ludzie zadowoleni z życia pomagają jeszcze chętniej. Tak mówią naukowcy.

W trakcie plebiscytu „Sądeczanina Roku 2018”, poza jego zwycięzcą – Wojciechem Mrozem, miałem wielką przyjemność poznać wielu kandydatów do tego zaszczytnego i przyznawanego już po raz dwudziesty tytułu. I chyba naukowcy mają rację, bo ludzie nominowani za społeczną działalność dla innych wyglądali na szczęśliwych i spełnionych.

Pomagają młodym w nauce lub sportowej karierze, pomoc niosą chorym, strapionym, zarażają swoją pasją, dzielą się wiedzą. Są po prostu fantastyczni, dlatego tak dużo o nich piszemy w marcowym wydaniu naszego miesięcznika, podobnie jak o autorach, ich książkach i laureatach Konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora, z Jerzym Gizą na czele. Konkurs jeszcze nie ma sobie równych i pokazuje ogromny potencjał rynku książki o Sądecczyźnie. To ważne zwłaszcza wobec smutnych doniesień o tym, co wyprawia się z książkami w gminie Chełmiec…

Jedną z książek, które w jeszcze większym stopniu niż zwykle wiodą nas z przeszłości wprost w przyszłość jest (zwycięska w konkursie) praca dr Marcina S. Przybyły, będąca znakomitym opisem prac prowadzonych na Górze Zyndrama w Maszkowicach. To rewelacja na skalę – i to bez żadnej przesady – światową. Na stronie 70. znajdziecie rozmowę z autorem.

W „Sądeczaninie” wracamy także do dyskusji o przyszłości naszego regionu  w kolejnym tekście Jakuba Marcina Bulzaka – „Wymyślić na nowo Nowy Sącz”. Czy miasto założone w tym miejscu z powodów, które przestały mieć znaczenie już setki lat temu, może ewoluować, czy może spojrzeć na siebie i na początek przynajmniej sobie nie szkodzić? Spostrzeżenia i tezy Jakuba M. Bulzaka to początek dyskusji, której przebiegu będziemy na pewno pilnowali. Bo ta debata musi się odbyć w mieście, którego najnowsza, całościowa koncepcja zagospodarowania przestrzennego powstała… 40 lat temu. Artykuł ze strony nr 5 to dla wszystkich lektura o-bo-wiąz-ko-wa.

Zdrowym i chorym polecam też bardzo użyteczny „Niezbędnik pacjenta”, zawierający dane adresowe i kontaktowe niemal wszystkich przychodni z terenu trzech powiatów Sądecczyzny, namiary na najlepszych lekarzy i poradnie, informatory o sanatoriach i bezpłatnych lekach Senior Plus. A jeśli już o tym mowa, wewnątrz numeru znajdziecie też rozmowę z wicepremier Beatą Szydło, zapowiadającą nowe, rządowe programy z „plusem” .

Zachęcam do lektury!
[email protected]

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"