Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
30/03/2020 - 21:15

Trwa próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki. Język polski za nami

- Próbny egzamin ósmoklasisty to porażka - słychać głosy w internecie. Ósmoklasiści w poniedziałek 30 marca, gdy przeprowadzony został próbny egzamin ósmoklasisty, nie mogli dostać się na strony CKE by pobrać próbne arkusze z języka polskiego. Jak będzie podczas wtorkowego, próbnego egzaminu z matematyki?

Egzamin ósmoklasisty 2020: Próbny arkusz z języka polskiego
Egzamin ósmoklasisty 2020: Karta odpowiedzi z języka polskiego

Egzamin ósmoklasisty 2020: Próbny arkusz z matematyki

Ośmioklasiści przystąpili dzisiaj do próbnego egzaminu z języka polskiego. W związku z epidemią koronawirusa odbywał się on-line.  Niestety, nie obyło się bez gigantycznych problemów. Uczniom w Nowym Sącza, podobnie zresztą, jak w całym kraju bardzo ciężko było zalogować się na stronę Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, aby ściągnąć arkusze przygotowanego testu. Połączenie zawieszało się. Podobne problemy mieli dyrektorzy sądeckich szkół.

Egzamin z języka polskiego on-line rozpoczął się o godz. 9 i trwał 120 minut.

- Trzeba pamiętać o tym, że ten test próbny nie był obowiązkowy – mówi Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza. – O ile się orientuję, większość uczniów w szkołach, dla których organem prowadzącym jest miasto chciała do niego przystąpić. Była to dla młodzieży możliwość sprawdzenia swojej wiedzy.

Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie wyraźne zalecało, że jest to jedynie narzędzie do przeprowadzenia próby. Było nawet takie zalecenie, że ocena z takiego testu nie powinna być brana pod uwagę przy wystawieniu uczniowi oceny końcowej.

Wiceprezydent Magdalena Majka potwierdziła nam, że sądeccy uczniowie mieli problemy z zalogowaniem się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, która po prostu nie wytrzymywała tak olbrzymiego zainteresowania.

- Pojawiały się na niej informacje, że są to przejściowe problemy i niebawem strona będzie funkcjonowała. Wiem, że dyrektorom większości sądeckich szkół, pomimo problemów udało się zalogować i pobrać arkusz testu z języka polskiego. Były one umieszczanie błyskawicznie na stronach szkół. Stamtąd uczniowie je w łatwy sposób pobierali. Uczniowie po pobraniu arkusza wypełniali test i on-line odsyłali go, czy to do szkół, czy to do nauczycieli - dodaje wiceprezydent. -  Wszystko zależało od tego, jak to uzgodniono w danej szkole.

Jak dowiedział się portal Sądeczanin.info władze Nowego Sącza będą zbierały informacje, ilu ośmioklasistów przystąpiło w tym roku do próbnego egzaminu z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego dopiero po zakończeniu się tych egzaminów.

Do przyszłego, 2021 roku włącznie, ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych:

  • języka polskiego
  • matematyki
  • języka obcego nowożytnego.

Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Od roku 2022 ósmoklasista przystępować będzie do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych:

  • języka polskiego
  • matematyki
  • języka obcego nowożytnego
  • jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

    ([email protected]) fot. TK.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)