Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
24/11/2021 - 09:50

Chrońmy nasze dziedzictwo. Premiera filmu o Stanisławie Tokarczyku

W Gminnym Ośrodku Kultury w Nawojowej miała miejsce niecodzienna uroczystość – premiera filmu „Stanisław Tokarczyk – osobliwość nawojowskiej tradycji”.

Premiera zgromadziła członków Zespołów: Nawojowiacy i Piecuchy, rodzinę pana Stanisława oraz sympatyków nawojowskiego  folkloru.

Miejscowość Nawojowa leży w regionie przejściowym pomiędzy dwoma regionami: dumnym Lachów sądeckich, a skromniejszym - Górali sądeckich. Mało jest w archiwaliach wiedzy o folklorze gminy, badacze w przeszłości niewiele interesowali się tym terenem. Dzisiaj – w dobie globalizacji i tworzenia wspólnej Europy – środowiska wiejskie aktywizują się, tworząc nowe zespoły regionalne, chcą mieć coś swojego, nie zgubić się w „globalnej wiosce”. Oto współczesny patriotyzm.

Tak i w Nawojowej znalazła się grupa zapaleńców, którzy zadbali o pokoleniowy przekaz tradycji i w 1993 roku stworzyli przy Gminnym Ośrodku Kultury Zespół Regionalny Nawojowiacy. W 1995 roku w Nawojowej  rozpoczął działalność Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny Piecuchy. W 2023 roku Zespół Regionalny Nawojowiacy będzie świętował 30 urodziny.

Był i jest to okres niezwykle twórczy i owocny.  A wszystko to dzięki temu, że od początku swego istnienia zespół miał szczęście do grupy osób, którzy byli i są solą tego zespołu, są naturalnymi nosicielami miejscowego dziedzictwa oraz dobrze muzykują.

W gronie kierownictwa Zespołu Nawojowiacy postanowiono by - dla przyszłych kontynuatorów lokalnego dziedzictwa - udokumentować sylwetki najważniejszych nosicieli nawojowskiej tradycji. Najpierw tych, którzy byli i są związali z Zespołem Nawojowiacy, by zarejestrować dla następców to, co jeszcze uda się ocalić z tradycyjnej kultury na terenie Nawojowej.

Pierwszy film poświęcono Stanisławowi Tokarczykowi, najbardziej wyrazistej osobliwości nawojowskiej tradycji, który jest tancerzem i śpiewakiem Zespołu Nawojowiacy od 1993 roku. 

Józef Bartusiak  - muzyk współpracujący z zespołem:
- Pan Stanisław obdarzony przez naturą piękną barwą głosu i fenomenalną pamięcią muzyczną. W mojej wieloletniej pracy z zespołem nie zdarzyło się by pan Stanisław zapomniał tonacji, w której miał zacząć śpiew solo. Jego talent i wrażliwość muzyczna, nietuzinkowe wykonywanie pieśni było wielokrotnie wysoko oceniane przez komisje przeglądów. Pan Stanisław tworzy również przyśpiewki. Wiele jego pieśni włączono do programów zespołu.

Beata Zaczek - jedna z partnerek scenicznych Stanisława Tokarczyka:
- Pan Stanisław  był cenionym i godnym tancerzem. Był pełnym humoru – z nim tak się tańczyło, jakby się fruwało w powietrzu. Umiał zawsze być pogodną duszą, uczynnym i dobrym człowiekiem, uśmiechniętym, lubiącym żarty, zawsze wspierał. Szanował każdą partnerkę, z którą tańczył. Zawsze pięknie i starannie ubrany, dbający o strój: wyprasowana koszula, starannie zawiązany ciosek, buty wypastowane. To wzór człowieka pięknego z klasą. My młodzi, powinniśmy się od tych starszych tancerzy uczyć szacunku do stroju, tańca, do naszej tradycyjnej kultury i do drugiego człowieka. Z wielką radością i pietyzmem będę swoim dzieciom i wszystkim przekazywać, jak wiele zyskałam od takiej osoby jak Stanisław Tokarczyk.

Jan Kulpa - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, wieloletni kierownik zespołu:
- Pan Stanisław udzielał się na rzecz parafii Nawojowa. Pracował między innymi przy remontach wieży kościelnej oraz nowej i starej plebanii. Pomagał przy rozbudowie sceny w Gminnym Ośrodku Kultury.  Wykonał i naprawił wiele rekwizytów scenicznych zespołu.

Zofia Skwarło – założyciel i wieloletni kierownik artystyczny i choreograf zespołu:
- Miałam szczęście do takiej zdolnej osoby. Był filarem zespołu od początku powstania. To człowiek o szlachetnej osobowości, z dużą skromnością i  godnością chłopską. Piękny wzór do naśladowania przez młodych tancerzy. Był najbardziej zapracowany spośród mężczyzn w zespole, ale jak dostał program, teksty do nauczenia, to zawsze przychodził przygotowany i punktualnie, nie spóźniał się. Jest utalentowanym tancerzem o tradycyjnej manierze tanecznej. Kiedy pan Stanisław był prowadzącym na scenie, to wszyscy byli spokojni, bo śpiew zaczął we właściwej tonacji i program  poprowadził dobrze.

- W Małopolskim Centrum Kultury Sokół dokonałam nagrania tradycyjnych tancerzy z Nawojowiaków dla celów archiwalnych, w tym i pana Stanisława. Stanisław Tokarczyk pełnił wiele ważnych funkcji w programach zespołu. Między innymi funkcję starszego starosty w programach prezentujących obrzędy weselne oraz role w jasełkach i programach kolędniczych, dożynkowych, prymicyjnych i innych. W 2017 roku został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Gminy Nawojowa”.

- Zabawną historię usłyszałam od dzieci pana Stanisława podczas zbierania materiałów do filmu. Jak poszły z domu „na swoje”, to tato mógł robić karierę w Nawojowiakach. Film niebawem upowszechnimy – zapowiada Zofia Skwarło.

Premierze filmu towarzyszył wernisaż wystawy rękodzieła artystycznego „Szydełko inaczej”. Prace wykonały tancerki Zespołu Nawojowiacy na warsztatach pod okiem Beaty Borek, zorganizowanych w Gminnym Ośrodku Kultury w Nawojowej w okresie pandemii. Film i warsztaty zrealizowało: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Babcyn Kuferek, działające przy Zespole Regionalnym Nawojowiacy w ramach zadania „Chrońmy nasze dziedzictwo” dofinansowanego ze środków Gminy Nawojowa.

(Zofia Skwarło – koordynator projektu, zdjęcia - archiwum: Zespołu Regionalnego Nawojowiacy,  Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Gminnego Ośrodka Kultury w Nawojowej, oraz Gabrieli Dąb, Beaty Dutka, Zofii Skwarło)

Materiał partnera

Premiera filmu o Stanisławie Tokarczyku z Zespołu Regionalnego Nawojowiacy
Pan Stanisław tańcuje i śpiewa w Zespole Nawojowiacy od początku jego istnienia, czyli już blisko trzy dekady. Miłośnicy nawojowskiego folkloru mieli okazję zobaczyć film o Stanisławie Tokarczyku. (Fot. archiwum: Zespołu Regionalnego Nawojowiacy, Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Gminnego Ośrodka Kultury w Nawojowej, oraz Gabrieli Dąb, Beaty Dutka, Zofii Skwarło)


Dziękujemy za przesłanie błędu