Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
26/06/2022 - 21:30

Christo i Christian Prodanow, artystyczny talent przeszedł z ojca na syna

W Muzeum Nikifora w Krynicy od 24 czerwca można oglądać wystawę, poświęconą malarstwu Christo Prodanowa i jego syna Christiana, Bułgarów, którzy życie związali z Polską. Artyści w swojej twórczości często nawiązują do tematyki karpackiej, Łemkowszczyzny i prawosławia.

Christo Prodanow (ur. 1944) to profesjonalny artysta, który obchodzi jubileusz 50-lecia swojej twórczości. Urodził się w Warnie nad Morzem Czarnym. Od dzieciństwa bardzo lubił rysować i malować. Wspomina, że pierwszy obraz olejny pt. „Zmierzch” namalował profesjonalnymi farbami artystycznymi, specjalnie dla niego przywiezionymi z Odessy.

-Christo mieszkał w willi nad samym brzegiem morza, lubił przesiadywać całymi dniami na urwisku i wpatrywać się w morze. Marzył, aby swoje wrażenia oddać w malarstwie. Fascynowało go światło „igrające na falach”, stąd silne zainteresowania marynistyczne tak często obecne i w jego dorosłej twórczości.-mówi kurator wystawy Zbigniew Wolanin. 

-Do Krynicy przyjechał w 1972 roku z żoną Polką, która jako młoda lekarka tutaj rozpoczynała pracę.

W uzdrowisku Christo Prodanow poznał Mariana Włosińskiego, malarza i fotografa, przyjaciela i opiekuna Nikifora, który ściągnął go do pracy w dekoratorni. Przez kilka lat wspólnie wykonywali okolicznościowe dekoracje plastyczne z okazji świąt państwowych, jak i na różne imprezy kulturalne i sportowe.

Przez wiele lat uczestniczył w pracach sądeckiego kręgu twórców związanych z ZPAP. W 1973 roku miał indywidualną wystawę w Muzeum w Nowym Sączu, a w 1976 r. w Muzeum Regionalnym w Muszynie. Dwukrotnie, w latach 1986 i 1990, sądeckie BWA zorganizowało wystawy indywidualne w Małej Galerii.

W 1986 r. na 42 Dorocznej Wystawie Nowosądeckich Artystów Plastyków otrzymuje wyróżnienie. Z kolei wystawę indywidualną organizuje mu w 1988 r. BWA w Gorlicach.

Jako członek Stowarzyszenia Sztuka Podhalańska, w latach 90. uczestniczył w wystawach zbiorowych i dorocznych „salonach” Stowarzyszenia. W 1993 r. otrzymał nagrodę Komitetu Organizacyjnego „Uniwersjada 93”. W uznaniu wysokiego poziomu jego twórczości Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało mu uprawnienia wykonywania zawodu artysty plastyka.

Christian Prodanow (ur. 1974 r. ), w Warnie, zarówno w Bułgarii, jak i w Polsce. Początkowo najchętniej malował akwarelą i gwaszem, obecnie jest to przede wszystkim malarstwo olejne. Można go spotkać przy deptaku, gdzie wykonuje portrety dla turystów, w technice sepii i suchej pasteli.

-Ważnym tematem w jego twórczości są Karpaty, najczęściej Beskidy i Bieszczady, ale także cerkwie łemkowskie Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego.-mówi kurator wystawy Zbigniew Wolanin. 

-Zwłaszcza te prace, malowane w dużych formatach, na płótnie, w soczystych, żywych kolorach, grubo nakładaną farbą, ujawniają ogromny talent i wskazują na bardzo indywidualny styl artysty.

Christian Prodanow kocha podróże na Bałkany i do krajów basenu Morza Śródziemnego. Szczególnie upodobał sobie Grecję, skąd przywozi wiele rysunków, wykonanych ołówkiem i tuszem na papierze oraz akwarele.

Ten kierunek artystycznych podróży sprawia, że drugim ulubionym motywem jego twórczości jest woda, morza południowe, rzeki oraz łodzie żaglowe. Za swoich mistrzów w sztuce uważa Rembrandta, w dziedzinie portretu oraz Tadeusza Kulisiewicza jako rysownika.

Wystawę poświęconą malarstwu Christo Prodanowa i jego syna Christiana, oglądać można od 24 czerwca w Muzeum Nikifora w Krynicy. Patronat medialny portal Sądeczanin.info. (MK). fot. materiały prasowe Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. , Agnieszka Małecka.







Dziękujemy za przesłanie błędu