Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
22/07/2014 - 08:29

Chorwackie tańce i sądeckie zabawy na łące [fotogaleria]

Podczas pierwszego dnia narodowego Święta Dzieci Gór zaprezentowali się gospodarze festiwalu – Sądeczoki oraz ich kamraci z Bałkanów grupa Petar Zrinski.
Zespół PETAR ZRINSKI pochodzi z miasta Vrbovec leżącego w północnej części Chorwacji, czterdzieści kilometrów od stolicy, Zagrzebia. Stowarzyszenie wspierające zespół zostało założone w 1912 roku, a sam zespół dziecięcy działa od 31 lat. Blisko setka dzieci w wieku 4-16 lat gra w gry, śpiewa piosenki i wykonuje tańce typowe dla regionu Kalničko Prigorje, Hrvatsko Zagorje, miasta Ogulin, a także całego obszaru Chorwacji. Tym sposobem dzieci poznają tradycyjną kulturę i obyczaje swoich przodków, zachowane, oryginalne ubiory; odkrywają tajniki haftu oraz sztuki wytwarzania biżuterii ze szklanych koralików, zwanej kraluš.
Na repertuar zespołu składają się liczne tańce w parze, tańce z towarzyszeniem śpiewu, jak również tradycyjne tańce kołowe (kolo). Na Festiwalu zespół zaprezentuje również drmeš - popularny i znany w całej Chorwacji taniec. Jako że prawie każda miejscowość chorwacka ma swój własny, tradycyjny ubiór, tańce pochodzące z poszczególnych regionów dają obraz bogatej różnorodności strojów.
Na festiwalowej scenie zespołowi towarzyszyć będą muzycy grający na następujących instrumentach: tamburitza, bisernica, brač, bas oraz bugarija.
Kierownikiem zespołu i choreografem jest Ljiljana Stanko.

W zespole SĄDECZOKI swoje zainteresowania kulturą ludową rozwija ponad dwustu młodych tancerzy w wieku 5-23 lat pochodzących z Nowego Sącza i okolic. Zespół prezentuje folklor Lachów sądeckich i szczyrzyckich, górali łąckich, a także suity tańców lubelskich, rzeszowskich oraz tańce narodowe. SĄDECZOKI mają na swoim koncie liczne koncerty na scenach zagranicznych: we Francji, Włoszech, Belgii, Czechach, Anglii, Austrii, Hiszpanii, Turcji, Rosji, byłej Jugosławii, Chorwacji, Niemczech, Ukrainie, Rumunii, Bułgarii, Norwegii, Macedonii, Słowacji oraz na Węgrzech. Zespół uczestniczył również w wielu festiwalach folklorystycznych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji.
Na Festiwalu zespół zaprezentuje program zatytułowany „Na łące". Chłopiec struga piszczałkę i próbuje na niej grać. Nie wychodzi mu to, więc rozzłoszczony rzuca nią o ziemię. Przychodzą dziewczynki i tłumaczą mu, że piszczałkę trzeba zrobić z innego drewna. Jedna z nich proponuje zabawę w kucanego berka; wnet zjawia się Kasia ze skrzypcami i resztą dzieci, które proszą, żeby im zagrała. Z czasem nadchodzi kapela udająca się do stryjenki Zosi na imieniny. Zaczynają się tańce.
Kierownikiem zespołu jest Barbara Sławecka, choreografią zajmują się Barbara Sławecka, Marlena Bulanda i Małgorzata Grodzka-Kądziołka, a kierownikiem muzycznym jest Jan Zygmunt.

Fot. i oprac. JB
Źródło: ŚDzG






Dziękujemy za przesłanie błędu