Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
09/10/2014 - 13:08

Chór Parafialny z Marcinkowic świętuje okrągły jubileusz

Założony przez Mieczysława Sokołowskiego Chór Parafialny z Marcinkowic świętuje 25-lecie powstania. Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w najbliższą niedzielę – 12 października.
Rocznicowe obchody rozpocznie Msza Święta o godz. 14. w kościele Niepokalanego Serca N.M.P. w Marcinkowicach, po czym uroczystość przeniesie się do sali widowiskowej miejscowego Domu Parafialnego. Wraz z marcinowickim chórem świętować będzie także chór „Echo” ze Lwowa.

Chór parafialny im. ks. Jerzego Popiełuszki w Marcinkowicach powstał w 1989 r. z inicjatywy obecnego proboszcza parafii ks. Józefa Babicza. Utworzenie pierwszego chóru wspierało wiele osób związanych ze środowiskiem parafii w Marcinkowicach. Początkowo należało do niego 36 osób. Obecnie w chórze śpiewa 40 osób i jest on zespołem mieszanym. Tworzą go uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, średnich, studenci, przedstawiciele najróżniejszych zawodów. Większość nie ma muzycznego wykształcenia, wszystkich łączy jednak pasja do muzyki. Szeregi obecnych i byłych chórzystów to już ponad 80 osób. Próby chóru odbywają się dwa razy w tygodniu w Domu Parafialnym imienia ks. Jerzego Popiełuszki w Marcinkowicach. Ćwiczą pod czujnym okiem dyrygentki Marzeny Pikuły. W latach poprzednich funkcję tę pełnili: Mieczysław Sokołowski oraz Teresa Pach.
Muzyka kościelna jest nieodzowną częścią liturgii. Szczególna rola przypada śpiewowi, który nazywany jest duszą muzyki sakralnej. Od początku istnienia zespołu jego śpiew towarzyszy liturgii. Swoimi występami chór z Marcinkowic uświetnia także wszelkiego rodzaju uroczystości zarówno kościelne jak i patriotyczne i okolicznościowe. W swoim repertuarze posiada dzieła religijne, patriotyczne, okazjonalne oraz bogaty zbiór kolęd. Artyści występowali w całej Polsce oraz wielokrotnie poza jej granicami m.in. na Węgrzech i we Włoszech.
Najważniejszym występem była możliwość zaśpiewania dla Ojca Świętego Jana Pawła II, w trakcie Jego wizyty na Sądecczyźnie. Mają na swoim koncie płytę CD, na której nagrali najpiękniejsze polskie kolędy. Płyta dołączyła do Fonoteki Powiatowej.
W 2009 roku, podczas uroczystości 20-lecia istnienia Chóru, najwyższym powiatowym odznaczeniem - Złotym Jabłkiem Sądeckim obdarowano dyrygent Marzenę Pikułę, Za zaangażowanie w działalność chóru, indywidualnie Złote Jabłka Sądeckieotrzymali: Stanisław Antkiewicz, Leszek Kafarowski, Andrzej Sowa, Kazimierz Wideł oraz Jacek Wójs.
Za ponad 10-letnią działalność w chórze Srebrne Jabłka Sądeckie otrzymali: Tomasz Smoleń, Maria Zajączkowska, Przemysław Potoczek, Stanisław Zaremba, Teresa Drzymuchowska, Aleksandra Piekarska, Beata Radomińska, Katarzyna Sowa, Monika Sowa i Barbara Tobiasz

W tym roku, z okazji 25. rocznicy powstania, chór zaplanował wydanie płyty z najważniejszymi utworami wykorzystywanymi w okresie swojej działalności, przygotowanie i wydanie broszury z historią, fotografiami, opatrzoną komentarzem z najważniejszymi wydarzeniami tego okresu oraz liczne koncerty, miedzy innymi w Nowym Sączu.

(KB)
Fot. KB – na zdjęciu chór z Marcinkowic podczas I Zjazdu Sądeczan w 2013 roku






Dziękujemy za przesłanie błędu