Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
09/06/2022 - 13:45

To był wyjątkowy dzień w II LO. Uczniowie świętowali urodziny patronki szkoły

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, któremu patronuje Maria Konopnicka, w wyjątkowy sposób uczcili 180 urodziny swojej patronki. Ubrani w piękne, dziewiętnastowieczne stroje, recytowali na plantach miejskich jej wiersze. To niezwykłe wydarzenie wzbudziło wielkie zainteresowanie spacerujących po parku sądeczan.


Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku, nauczyciele i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, w wyjątkowy sposób uczcili urodziny patronki szkoły. Tegoroczne obchody były szczególnie uroczyste, bo rok 2022 został ogłoszony rokiem Marii Konopnickiej z okazji jej 180 urodzin.

- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 nosi imię Marii Konopnickiej i z tego powodu poznajemy i promujemy idee ważne dla naszej poetki i twórców pozytywizmu. Jej postawę twórczą, aktywną, służącą narodowi i społeczeństwu. Ta uroczystość kolejny raz przypomni nam sylwetkę tej utalentowanej i mądrej kobiety – mówiła witając wszystkich przybyłych gości dyrektor sądeckiej „Dwójki” Dorota Smaga.

W tej niezwykłej uroczystości zorganizowanej na sądeckich plantach miejskich wzięło udział około 300 uczniów, nauczyciele, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz sądeczanie – dzieci, osoby starsze, przechodnie, również turyści i ukraińskie mamy z dziećmi.

Wcale nie dziwi tak wielka frekwencja, bo rzeczywiście było co oglądać. Na dwie godziny sądeckie plany zmieniły się w park z końca XIX wieku. W pięknych, stylizowanych na epokę strojach, przechadzały się wytworne damy i eleganccy dżentelmeni. Niektórzy znużeni upałem rozkładali koce w cieniu drzew, częstowali się smakołykami z koszy piknikowych i chłonęli atmosferę beztroskiego pikniku. Imprezę uświetniło trio skrzypcowe, które tworzyły uczennice szkoły. Rozbrzmiewała też poezja śpiewana. Nie mogło się oczywiście obyć bez poezji i prozy jubilatki Marii Konopnickiej.

Młodzież przygotowała dwie sceny – w jednej widzowie mieli okazję zobaczyć Konopnicką z bardziej prywatnej strony, wśród dzieci i jej społecznych pasji, w drugiej przedstawiona została Sądecczyzna oczami poetki, która spędzała tu dużo czasu, jeżdżąc do wód i oddając w wierszach swoje impresje i przemyślenia inspirowane pięknem naszej okolicy, ale również obserwacjami społecznymi, jak na pozytywistkę przystało.

Jak to na urodzinach bywa, po części oficjalnej, przyszedł czas na beztroską zabawę. Przed tak licznie zgromadzoną publicznością wystąpiła kapela „Romantyczni”. Szlagiery w wykonaniu członków zespołu, poderwały gości do tańca. A żeby żar z nieba nie był tak uciążliwy, wszyscy goście zostali poczęstowani lodami firmy „Koral”.

Uroczystość zorganizowały nauczycielki Joanna Bogucka-Jurasovic i Dorota Dudek, a także uczniowie klasy 3Bn, 1 B i 1F. ([email protected] Fot. II LO)

To był wyjątkowy dzień w II LO. Uczniowie świętowali urodziny patronki szkoły
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, któremu patronuje Maria Konopnicka, w wyjątkowy sposób uczcili 180 urodziny swojej patronki. Ubrani w piękne, dziewiętnastowieczne stroje, recytowali na plantach miejskich jej wiersze. To niezwykłe wydarzenie wzbudziło wielkie zainteresowanie spacerujących po parku sądeczan.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu