Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
22/11/2021 - 12:50

To był klimatyczny występ. Śpiewali i tańczyli w kopalni, 125 metrów pod ziemią

Ten występ zespołów regionalnych z naszego regionu był wyjątkowy przede wszystkim ze względu na lokalizację. Młodzi artyści z Podegrodzia i Brzeznej wystąpili na scenie w kopalni soli w Wieliczce.

Wieczornica Patriotyczna – pierwsza i wyjątkowa – odbyła się 17 listopada w Kopalni Soli w Wieliczce w komorze Warszawa. Członkowie dwóch zespołów regionalnych z naszego regionu występowali 125 metrów pod ziemią. Uroczystą, patriotyczną galę poprowadziła Małgorzata Liber.

Organizacja tego wydarzenia nie była łatwa, a zajmował się nią Jakub Pajor. Musiał on skoordynować występy ponad 100 wykonawców. Podczas wieczornicy zaprezentował się zespół regionalny „Małe Podegrodzie”, prezentując tańce lachowskie.

6-letni Jan Różański odśpiewał przed publicznością hymn państwowy, a Nicola Olchawa przypomniała, co o obowiązku względem ojczyzny mówił święty ojciec Stanisław Papczyński – pochodzący z Podegrodzia założyciel Zgromadzenia Księży Marianów i równocześnie patron m.in. Szkoły Podstawowej w Podegrodziu.

Na wieczornicy wystąpiła także solistka, Wioletta Liber, jeszcze do niedawna członkini zespołu regionalnego „Małe Podegrodzie”. Wioletta podbija sceny konkursów swoich zachwycającym sopranem. Więcej można przeczytać tutaj: Marzy, żeby śpiewać w operze. Wiola Liber zdobywa kolejne nagrody w konkursach

Ubrana w czarującą kreację z lachowskim motywem, zaśpiewała pieśni „Christe” oraz „Nie lękam się” ku czci świętego o. Papczyńskiego. - Utwory te zawsze wykonuję w kreacji inspirowanej naszym pięknym strojem lachowskim. Pas w podegrodzkie wzory wyhaftowała pani Janina Lorczyk, mistrzyni w swoim fachu – relacjonowała Wioletta na swoim profilu w mediach społecznościowych.  

Solistka zaśpiewała również „Rotę” oraz pieśń „Moja Ojczyzna”. Akompaniował jej Daniel Żelasko, młody student dyrygentury i początkujący kompozytor, któremu również nie można odmówić talentu. Uczniowie z Podegrodzia zachwycili publiczność zgromadzoną w komorze kopalni soli Wieliczka. Jak dodaje Małgorzata Liber, ich występ był relacjonowany na antenie TVP3 Kraków w wieczornym wydaniu Kroniki.

Na wieczornicy patriotycznej występowali również inni artyści z Małopolski. Uczestnicy gali mogli oglądać również taneczne popisy zespołu regionalnego „Brzeźnioki” z Brzeznej (gmina Podegrodzie). Również ten zespół zaprezentował przed widownią tańce lachowskie. (s.siwulska@sadeczanin.info, fot. z archiwum Małgorzaty Liber)

Patriotyczny występ 125 metrów pod ziemią. Podegrodzie na wieczornicy patriotycznej
Zespół regionalny „Małe Podegrodzie” solistka Wioletta Liber oraz "Brzeźnioki" mieli okazję wystąpić na wyjątkowej, bo podziemnej scenie. Zobaczcie fotorelację z Wieczornicy Patriotycznej, która odbyła się w kopalni soli w Wieliczce. (Fot. archiwum Małgorzaty Liber)


Dziękujemy za przesłanie błędu