Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
04/06/2020 - 15:50

Boże Ciało już za kilka dni. W tym roku nie będzie procesji na sądeckim rynku

Już za kilka dni będziemy przeżywać uroczystość Bożego Ciała, która w tym roku z powodu epidemii koronawirusa będzie obchodzona nieco inaczej niż do tej pory. Procesje eucharystyczne będą organizowane jedynie wokół kościoła.

- Zważywszy na trwający wciąż stan epidemii i w trosce o zdrowie wiernych oraz duszpasterzy, zalecam ograniczenie procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa do terenu wokół kościoła – poinformował za pośrednictwem Portalu Diecezji Tarnowskiej biskup Andrzej Jeż.

Niestety w tym roku nie będzie tradycyjnej mszy świętej i procesji na rynku w Nowym Sączu. Zawsze to wydarzenie przyciągało tłumy wiernych.

- Zgodnie z wytycznymi Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, w tym roku każda parafia powinna zorganizować procesję do czterech ołtarzy wokół własnego kościoła. Aby zbyt duża ilość ludzi nie gromadziła się w tym samym czasie w świątyni, jest także zalecenie, aby organizować kilka procesji. Tak właśnie będzie w naszej parafii. Po mszy świętej o godzinie 9, 10.30 i 12 pójdziemy w procesjach do czterech ołtarzy wokół kościoła - wyjaśnia ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz Parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku, przygotowaniem jednego z czterech ołtarzy zajmą się osoby z Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości. Kolejny ołtarz wykonają członkowie Kongregacji Kupieckiej. W ubiegłych latach kolejne dwa ołtarze przygotowywali wierni z Parafii św. Kazimierza i Parafii św. Ducha. W tym roku zgodnie z zaleceniami te parafie będą organizowały procesje wokół własnych kościołów, dlatego wykonaniem pozostałych dwóch ołtarzy zajmą się osoby z Grupy Ojca Pio oraz parafialne Róże Różańcowe.

W Polsce uroczystość Bożego Ciała po raz pierwszy obchodzono w 1320 r. Wierni bardzo uroczyście przeżywają ten dzień. Oprócz mszy św., odbywa się także procesja do czterech ołtarzy, przy których kapłan czyta fragment Ewangelii, a następnie błogosławi lud Najświętszym Sakramentem.

Co oznaczają cztery ołtarze, do których wierni udadzą się w procesji?

Symbolizują one cztery strony świata oraz obecność Jezusa w każdym miejscu na ziemi oraz w naszym życiu. Procesje, które odbywają się w Uroczystość Bożego Ciała są publicznym wyznaniem wiary chrześcijańskiej.

RG [email protected], Fot. arch. Sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)