Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
08/05/2014 - 10:29

Biblioteka Pedagogiczna: Młodzi czytelnicy nie zawiedli!

„Pokaż swoja domową biblioteczkę” - pod takim hasłem odbywał się konkurs fotograficzny ogłoszony przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Nowym Sączu. Zdjęcia domowych biblioteczek nadsyłały głównie dzieci. Laureatami konkursu zostali Barbara Szyszka, Mateusz Szafran i Joanna Janowiec.
Najmłodszy uczestnik konkursu - Mateusz Szafran (klasa „0” SP nr 2 w Nowym Sączu) - pisze przy pomocy mamy, że: „Jest dopiero na początku swojej przygody z książkami, mimo to jego biblioteczka jest już całkiem pokaźna. Prócz książek prezentowanych na zdjęciu ma dużo większy zbiór, w którym można znaleźć: dziecięce encyklopedie, leksykony wiedzy, zbiory wierszy, baśni, bajek, opowiadań i wiele, wiele innych książek, a wśród nich są też te z babcinej skrzyni przekazywane z pokolenia na pokolenie”.
Joasia Janowiec (SP nr 8 w Nowym Sączu) informuje: „ Moja domowa biblioteczka, to trzy półki pełne ciekawych książek. Jedne są stare, inne nowe. Te stare należały dawniej do mojego rodzeństwa, a nawet do rodziców. Teraz są moje. Niektóre są trochę zniszczone, bo były wielokrotnie czytane. Te najnowsze należą już tylko do mnie. Są bardzo kolorowe i ciekawe. Najbardziej lubię książki Grzegorza Kasdepki. Mam prawie wszystkie, które napisał. Kiedyś mama zabrała mnie na spotkanie z Panem Grzegorzem. Był bardzo wesoły i śmiesznie czytał fragmenty swoich książek. Bardzo mi się to podobało. Teraz czytamy na zmianę z tatą jego książki o „Detektywie Pozytywce”.
Natomiast Basia Szyszka (SP nr 8 w Nowym Sączu) deklaruje zdecydowanie: „ MOJA BIBLIOTECZKA…. TO MOJE ŻYCIE! Każda książeczka ma swoją historię. Mam książkę, którą rodzice kupili dla mnie, gdy dowiedzieli się, że się urodzę. Są bajki, które mama czytała mi jak byłam malutka w jej brzuszku i jak się już urodziłam oraz te, które po raz pierwszy przeczytałam sama. Lubię moją biblioteczkę, bo jest tylko moja!!!”
Laureaci konkursu i ich rodzice spotkali się w Czytelni PBW w Nowym Sączu 7 maja. Przy słodkim poczęstunku, w miłej atmosferze odebrali nagrody książkowe i rzeczowe. Rozmawiano o zaletach wspólnego, rodzinnego czytania w nawiązaniu do hasła tegorocznego Tygodnia Bibliotek, które brzmi: „Czytanie łączy pokolenia”.
Organizatorki konkursu - Barbara Kozik i Beata Góra dobrały nagrody książkowe tak, aby włączyć do czytania całą rodzinę. Propagowały również portal RodzinneCzytanie.pl, gdzie wszyscy zainteresowani powinni znaleźć niezbędne informacje o tym co i jak czytać, a także co robić, aby codzienne głośne czytanie stało się rytuałem domowym. Bowiem właśnie w domu dziecko powinno mieć pierwszy kontakt z książką. Już od pierwszych dni życia malucha możemy wprowadzić czytanie jako formę wspierania jego rozwoju, a także uczenia go dobrych nawyków i poprawnego, bogatego języka.
Wyniki badań pokazują, że coraz więcej rodziców docenia tę formę spędzania czasu z dzieckiem. Podczas czytania wartościowej literatury, wspieramy rozwój psychiczny, intelektualny i moralny dziecka, a i sami często doświadczamy radości, jaką daje kontakt z pięknym i mądrym tekstem literackim.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu informuje także, że w okresie 8-15 maja (Tydzień Bibliotek) ogłasza abolicję dla Czytelników zalegających ze zwrotami książek. W lokalu biblioteki pedagogicznej zlokalizowana jest również Strefa Książki Uwolnionej, gdzie można wymienić przeczytane książki.

Oprac. (KB)
Fot. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu