Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
15/01/2013 - 12:36

"Bethania": Parafie jezuickie w statystyce

Styczniowy numer miesięcznika "Bethania", wydawanego przez dwie jezuickie parafie w Nowym Sączu (Najśw. Serca Pana Jezusa i Ducha św.) zawiera statystykę obu parafii.
Parafia kolejowa liczy wedle najnowszych danych 10 300 wiernych. W niedzielnych mszach św. uczestniczy ok. 9 tys. osób. W 2012 roku zmarło 132 parafian, ochrzczono 253 dzieci, a ślub wzięło 112 par. Do I Komunii św. przystąpiło 199 dzieci.
Parafią Ducha św. jest cztery razy mniejsza, bo liczy ok. 2700 wiernych, ale frekwencja na niedzielnych mszach św. jest wyższa, niż wskazywała liczba parafian, gdyż Sanktuarium MB Pocieszenia odwiedzają również wierni z innych sądeckich parafii. W ub.r. zmarło 23 parafian, ochrzczono 61 dzieci, z tego połowa spoza parafii. Sakrament małżeństwa przyjęło 35 par, a do I Komunii św. przystąpiło 11 dzieci.

                                                 ***
Styczniowa "Bethania" przynosi szereg ciekawych artykułów. Polecamy wywiad Małgorzaty Rams z najstarszą sądecką zakonnicą s. Dominiką (Aurelia Burczanowska) ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek w Białym Klasztorze, która w tym roku ukończy 103 lata, z czego 69 spędziła w zakonie.
"Nie wiem, jak będzie w ostatnich godzinach - mówi s. Maria Dominika - ale na razie to śmieję się i zawsze mówię ten psalm:"...uradowałem się, gdy mi powiedziano, pójdziemy do domu Pana. Już stoją nasze stopy w bramach twoich, Jeruzalem" (Ps.11, 1-2). No i stoją, już od lat, tylko święty Piotr mi nie otwiera. I nie trzeba go popędzać. On ma swoje powinności. Czeka, aż Bóg kiwnie palcem według swojego kalendarza".
Dostojna zakonnica z urodzenia jest warszawianką, ale wiele lat spędziła w Nowym Sączu. "Pierwszy raz od 1952 do 1965 roku - opowiada. - Przełożona mianowała mnie dyrektorką szkoły. To były bardzo trudne czasy. Nieustanne wizyty Służby Bezpieczeństwa, nieprzespane noce, nerwy i mnóstwo przykrych sytuacji. W tym czasie ukończyłam Instytut Wyższej Kultury Religijnej na KUL-u. Nabyłam prawa do nauczania religii. Jak przeszłam na meryturę nauczycielką po trzydziestu latach, to potem, przez następne trzydzieśći, uczyłam religii".
Ciekawa jest również relacja z pasterki pod gołym niebem, odprawionej przez o. proboszcza Stanisława Jopka SJ na dziedzińcu Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych przy ul. 29 Listopada z inicjatywy zarządu osiedla Nawojowska. "W Pasterce uczestniczyło kilkaset osób, które, po zakończeniu uroczystości, długo jeszcze rozmawiały przy nastrojowych ogniskach" - czytamy w najnowszej "Bethanii.
W 8-stronicowej wkładce parafii Ducha św. polecamy artykuł Michała Nowakowskiego pt. "Matka Boża Zawadzka", drugi odcinek cyklu o koronowanych wizerunkach Matki Bożej w diecezji tarnowskiej.
Z kolei Grzegorz Fecko przybliżył Czytelnikom historię osiedla Przetakówka, którego granice prawie idealnie pokrywają się z granicą parafii Ducha św.
(s), fot. własne


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)