Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
13/01/2019 - 16:10

Berest:Trzej Królowie,spisek Heroda. Jasełka wypełniła po brzegi Dom Ludowy

Miłośnicy sztuki teatralnej, w ramach IV Przeglądu Grup Kolędniczych i Przedstawień Bożonarodzeniowych, podziwiali w Bereście jasełki bożonarodzeniowe. Przedstawienia w wykonaniu dzieci i dorosłych wypełniły Dom Ludowy po brzegi.

Jasełki wzorowane są na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Za ich twórcę uważa się św. Franciszka z Asyżu. Początkowo postaci Jezusa, Maryi i Józefa oraz Trzech Króli były nieruchome, dopiero później wprowadzono marionetki.

Trzej Królowie, narodziny w Betlejem, spisek Heroda to tylko niektóre z tematów jasełki, w wykonaniu dzieci i dorosłych z terenu Gminy Krynica, które można było zobaczyć w Bereście.  

W przedstawieniach wystąpili m.in: Okolicznościowa Grupa Kolędnicza Berest, Ekstremalna Grupa Teatralna I i II, Grupa Wokalna Dzieci i Młodzieży, a także przedszkolaki oraz Hania Wzorek.


Ogromne zasługi w przygotowanie wielu przedstawień, w tym  również jasełek bożonarodzeniowych ma Mariusz Kłapacz, polonista i instruktor Koła Teatralnego Berest. Od kilkunastu lat prowadzi on warsztaty teatralne, nad którymi w 2009 roku opiekę sprawuje Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.

IV Przegląd Grup Kolędniczych i Przedstawień Bożonarodzeniowych odbył się w Domu Ludowym Bereście, 12 stycznia.

Organizatorzy: Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Stowarzyszenie Miłośników Małej Ojczyzny Berest, Sołtys i Rada Sołecka miejscowości Berest, Koło Teatralne "Centrum" Berest.

(MK) fot. aut.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu