Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
14/10/2020 - 23:40

Berest: powstanie Zespół Szkolno-Przedszkolny, przebudują boisko sportowe

W Bereście powstanie Zespół Szkolno-Przedszkolny, wraz z salą gimnastyczną. Przebudują natomiast boisko sportowe. To bardzo dobra wiadomość dla nauczycieli i dzieci. Właśnie ruszyła procedura administracyjna.

12 października ruszyła procedura administracyjna, związana z budową Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bereście (gmina Krynica), wraz z salą gimnastyczną, przebudową boiska sportowego, a także budową zjazdu z drogi wewnętrznej oraz infrastrukturą techniczną tj. przebudową sieci energetycznej, teletechnicznej i gazowej.

Od 2000 roku w Bereście ma siedzibę Samorządowe Centrum Edukacji Szkolnej, obecnie składające się ze Szkoły Podstawowej  i Gminnego Przedszkola Bereściańskie Smyki.

W wielu sądeckich szkołach znajdują się kroniki szkolne, w których  zapisy pochodzą nawet z XIX wieku. W Bereście taka księga się nie zachowała, chociaż prawdopodobne była prowadzona, ale zaginęła w czasie wysiedlenia Łemków po II wojnie światowej.

Tradycja szkolna w Bereście sięga korzeniami okresu przedwojennego. Nauka w klasach: pierwszej i drugiej trwała rok, w trzeciej dwa lata, natomiast w czwartej aż trzy lata. W ten sposób szkoła była czteroklasowa, ale nauka siedmioletnia.

W szkole nauczycielami byli Łemkowie, ale też Polacy.  W klasach początkowych nauczał pedagog o nazwisku Wołk, a przed wojną nauczycielką była Maria Zięba. Jej mąż, Jan uczył dzieci w sąsiednich Polanach. (MK) fot. ilustracyjne aut. Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)