Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
03/12/2019 - 22:05

Berest, Łabowa i inne. Cerkwie na Łemkowszczyźnie okiem Aleksandra Chylaka

Cerkwie na Łemkowszczyźnie w Bereście, Łabowej, Powroźniku i wielu innych miejscowościach krainy Łemków, narysowane przez Aleksandra Chylaka, można było oglądać na wystawie w plebanii greckokatolickiej w Krynicy-Zdroju.

Cerkwie na Łemkowszczyźnie to tytuł cyklu wystaw rysunków Aleksandra Chylaka, które prezentowane były w Nowicy, Gorlicach i na zakończenie w Krynicy-Zdroju. Wernisaże cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Aleksander Chylak urodził się w Krynicy-Zdroju. Przodkowie artysty byli duchownymi, nauczycielami, pisarzami. Dziadek Eugeniusz pełnił posługę proboszcza greckokatolickiego, zaś drugi Kornel Kopystiański, proboszcza w Zyndranowej. Po zakończeniu II wojnie jego rodzice osiedli się w Warszawie.

Z zawodu jest architektem, doktorem, wieloletnim wykładowcą i nauczycielem studentów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jego pasją jest rysowanie. Węglem, tuszem, kredkami czy pędzlem uwiecznia obiekty architektoniczne. 

Jednak szczególnie fascynuje go krajobraz dzieciństwa, Łemkowszczyzna i łemkowskie cerkwie. Ich rozmaitość, różnorodność rozwiązań kompozycyjnych, a także detale architektonicznie, rzeźbiarskie, dekoracyjne oraz ikonostasy. 

Rysunki cerkwi prezentował na wystawach w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

Jako architekt brał wielokrotnie udział w misjach archeologicznych na terenie Egiptu, Syrii czy Sudanu. Współpracował przy pracach wykopaliskowych prowadzonych jeszcze przez profesora Kazimierza Michałowskiego. W późniejszych czasach również w Izraelu nad Jeziorem Galilejskim.Łemkowszczyzna to obszar zamieszkiwany przez Łemków, od Bieszczad po dolinę Popradu w Beskidzie Sądeckim oraz tzw. Ruś Szlachtowską, na pograniczu Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego, a po stronie słowackiej, pas Beskidów.

Obecnie większe skupiska Łemków znajdują się w miejscowościach: Łosie, Krynica, Nowica, Zdynia, Hańczowa, Gładyszów, Uście Gorlickie, Bartne, Konieczna, Bielanka, Regietów, Gorlice (woj.małopolskie), Sanok, Mokre, Szczawne, Zyndranowa, Komańcza, Turzańsk, Kulaszne (woj. Podkarpackie).

(MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe