Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
07/08/2022 - 13:15

Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu odzyskała dawny blask. Remont zakończony

Znikają rusztowania, które przez dwa lata otaczały bazylikę św. Małgorzaty w Nowym Sączu, zniknęły już też zabezpieczające przejścia dla wiernych. To oznacza, że kapitalny remont świątyni zakończył się. Wczoraj biskup Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej poświecił kolegiatę po gruntownej modernizacji. Odsłonięto również poświęconą temu pamiątkową tablicę.

Czytaj także: Taki próg zwalniający to pomyłka. Co na to Grodzka Spółdzielnia Mieszkaniowa?

Remont bazyliki rozpoczął się w lipcu 2020 roku. Był realizowany w ramach projektu „Z architekturą przez wieki – renowacja 4 zabytkowych kościołów diecezji tarnowskiej”. Ostatni raz ta świątynia była remontowana w latach 70. XX wieku, ale nie w takim zakresie, jak obecnie.

W ramach obecnie prowadzonych prac modernizacyjnych i konserwatorskich przeprowadzono między innymi kompleksowy remont pokrycia i więźby dachowej, ocieplono nawę główną oraz prezbiterium, zakonserwowano elementy kamienne, odczyszczono i zakonserwowano ponownie elewację z tynku i cegły.

Podczas tego remontu odnowione zostały również dwie wieże świątyni – północną (wyższa) oraz południową (niższa). W oczy rzuca się przede wszystkich nowe – miedziane pokrycie kopuł. Miedź wróciła na wieżę po 365 latach. Przypomnijmy, że w 1655 roku miedziana blacha została sprzedana, aby zapłacić podatki Szwedom.

W wieży północnej podczas prac remontowych odkryto kapsułę czasu. Jej zawartość została przełożona do nowej kapsuły i uzupełniona jeszcze o inne przedmioty. Także w trakcie remontowania wieży południowej umieszczono tam jeszcze jedną, mniejszą kapsułę.

- W tej kapsule, którą dołożyliśmy znalazły się między innymi monety, pendrive z filmem o Nowym Sączu i o bazylice - powiedział Sądeczaninowi ks. dr Jerzy Jurkiewicz, kustosz bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

W ramach obecnego remontu wykonano również uziemienie instalacji odgromowej oraz konserwację polichromii. Wewnątrz świątyni przeprowadzone zostały też badania archeologiczne i stratygraficzne. Ich wynikiem było odkrycie zapomnianych krypt zlokalizowanych pod kościołem.

Prace restauracyjne w świątyni prowadzone były pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich.

- Kompleksowy remont bazyliki trwający dwa lata zakończył się – dodaje ks. proboszcz Jurkiewicz – Zdejmowane są rusztowania. Na szczególną uwagę zasługuje to, że na jednej z wież zostały odtworzone podobizny czterech ewangelistów: świętych Marka, Matusza, Łukasza i Jana oraz odtworzone zostały i ornamenty kwiatowe.

Jeśli chodzi o bryłę i wnętrze świątyni prace remontowe zostały już zakończone. A co z placem kolegiackim?

- Obecnie prowadzone są prace projektowe dotyczące placu i ołtarza polowego – dodaje ks. proboszcz. – Dzwonnica zostaje. Będzie odremontowana, a ołtarz polowy znajdzie się w innym miejscu. Projekt dotyczący renowacji placu, dzwonnicy i ołtarza polowego musi być zatwierdzony przez służby konserwatorskie. Mamy „zielone światło” w jakim kierunku zmierzać. Jeśli zostanie zatwierdzony będziemy starać się o fundusze na to zadanie.

Dotychczasowe prace związane z remontem pochłonęły około 5 milionów złotych. Większość pieniędzy udało się zdobyć z Unii Europejskiej. Wartość dofinansowania przekazanego przez Województwo Małopolskie na remont bazyliki wynosi ponad 2,6 mln zł.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu