Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 sierpnia. Imieniny: Apolinarego, Miły, Róży
14/11/2018 - 15:10

"Barka" rusza w kolejny rejs. Tym razem z ojcem Andraszem na pokładzie

Za tydzień, w Krakowie będzie miało miejsce wydarzenie związane z Sądeczanami i Sądecczyzną. O godzinie 19, w pobliżu „Jubilata” na Wiśle, ruszy w rejs statek Aquarius. Będzie to rejs ewangelizacyjny w ramach już mającego kilka lat historii wydarzenia „Ewangelizacja na Barce”.

Pomysł na taką inicjatywę miał młody kapłan ze Zgromadzenia Księży Pallotynów, ksiądz Łukasz Gołaś SAC. Od kilku lat zaprasza gości którzy ewangelizują, przewodzą Kościołowi. Są to osoby konsekrowane jak i świeckie.

Gośćmi na „Barce” byli księża arcybiskupi - Grzegorz Ryś, Henryk Hoser, Marek Jędraszewski, znani księża jak choćby pochodzący z pod Limanowej ks. Michał Olszewski. Było też sporo osób świeckich.

Jednym z charyzmatów Zgromadzenia do którego przynależy pomysłodawca "Barki" ks. Łukasz Gołaś jest  Zapał Apostolski. Nie można go odmówić jemu jak i jego współbratu zakonnemu ks. abp Henrykowi Hoserowi SAC który jak wspomniano wyżej ewangelizował na "Barce" a teraz jest biskupem w Medjugorje.

W pierwszych dniach listopada w Medjugorje pojawiła się Chiara Amirante. Osoba, która powołała 25 lat temu inicjatywę pomocową dla   bezdomnych i emigrantów - Nowe Horyzonty. Na rzecz tej inicjatywy  pracuje na świecie 6 mln. ludzi.

Chiara była docenianą współpracownicą dwu ostatnich papieży, jak i obecnego Franciszka. Na jego prośbę i z jego błogosławieństwem  zwróciła się do pielgrzymów początkiem listopada. Papież przekazał przez Chiarę, że to on uratował Medjugorje. Docierały do niego  fałszywe informacje na bazie których można było przyjąć że to wszystko co ma miejsce w Medjugorje  jest fałszem.

Z  tych fałszywek  wynikały jego prywatne wypowiedzi że „Matka Boża nie jest kierowniczką poczty wypowiadającą się codziennie”. Po weryfikacji  wysłał z misją do Medjugorje  ( wiosna 2017)  ks. abp Hosera. Swoją pracę w Medjugorje Hoser zakończył raportem.

Latem  tego roku Franciszek uczynił Hosera specjalnym, stałym, wizytatorem Ojca świętego w Medjugorje, wyłączając jednocześnie  to miejsce z pod jurysdykcji miejscowego biskupa. Na przełomie września i października ks.Łukasz Gołaś SAC nagrał ze swoim współbratem zakonnym abp. Hoserem wywiad w Medjugorje.

W tym czasie obecna była liczna grupa pielgrzymów z Sadecczyzny, którym przewodził ks. Paweł Pająk

Zapał Apostolski, ks. Łukasz Gołaś zauważył  u nieżyjącego już, a pochodzącego z Nowego Sącza, Jezuity, o. Józefa Andrasza SJ. Uznał że warto go przybliżyć uczestnikom „Barki”. Dlatego na 20 listopada zaplanował rejs przybliżający Krakusom tę zapomnianą postać.

Krótką konferencję o wielkiej roli o. Andrasza dla Kościoła, Towarzystwa Jezusowego,  odradzającej się po zaborach Polski, poprowadzi o. prof. Stanisław Cieślak SJ autor książki „Kierownik duchowy Świętej Faustyny”.

Z Nowego Sącza dołączą p. Stanisława Bogdańska - promotor kultu ojca Andrasza oraz muzyk, organista Tomasz Wolak który wykona Litanię do ojca Andrasza. Będzie to krakowska premiera.  Pani Stanisława przybliży uczestnikom rejsu ojca Andrasza jako kapłana posługującego krakowskim mistykom. Uczestnictwo wymaga rejestracji i opłaty: http://pallotti.fm/barka-2/

W ubiegłym roku na bazie nieznanych, nie publikowanych do tej pory materiałów p. Stanisława napisała książkę „Ojciec Andrasz, spowiednik świętych”. Wydało ją Wydawnictwo WAM.

Sądecki Pielgrzym           

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"