Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
19/04/2020 - 13:30

Antoni Kroh i kilka "banalnych" uwag o tym, jak epidemia zmieniła świat

- Koronawirus przewrócił wszystko do góry nogami. Nie wiadomo, jak długo potrwa i jakie przyniesie skutki. Wiadomo tylko, że dotkną one wszystkich dziedzin życia – pisze znany i ceniony pisarz Antoni Kroh w cyklu „Myśli w czasie zarazy”. Zapraszamy do lektury, a najnowszy numer „Sądeczanina” dostarczymy pocztą, prosto do twojego domu!

Takie rewolucje zdarzają się co kilkadziesiąt lat. W ciągu wieków zarazy pustoszyły Europę, nie omijając Sądecczyzny, jakże inaczej. Jeszcze dziś starsi mieszkańcy wsi potrafią wskazać miejsca, gdzie chowano zmarłych na cholerę. Pierwsza wojna światowa pochłonęła miliony ofiar i nie rozwiązała żadnego z ówczesnych konfliktów, a wersalski traktat pokojowy był jedynie zawieszeniem broni na dwadzieścia lat.

Gdy wybuchła druga wojna, optymiści przewidywali, że potrwa kilka tygodni, a pesymiści, że pół roku. Ale czas wszystko łagodzi. Przekleństwo ,,cholera”, ongiś straszne, to dzisiaj niewinna pogaduszka. ,,Morowa dziewica” – tak nazywano kostuchę z kosą, uosobienie zarazy.

Minęło kilka pokoleń, słowo ,,morowa” stało się komplementem, jakim obdarzano młode dziewczyny, epitet ,,zaraza” dotyczył starszych kobiet o wiadomych cechach charakteru. Powiedzonko ,,to gorsze niż wojna” było używane wobec niemiłych, lecz błahych wydarzeń. Nastawał spokój. Do następnego razu…

Całość inspirujących przemyśleń Antoniego Kroha, laureata tegorocznego konkursu literackiego o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora, można przeczytać w kwietniowym wydaniu miesięcznika ”Sądeczanin”. Wystarczy wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. #zostańwdomu!

[email protected], fot. Sądeczanin







Dziękujemy za przesłanie błędu