Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
04/07/2013 - 10:43

Ad hymnos, ad cantus! Do hymnu, do śpiewu!

Od koncertu muzyki XVII-wiecznego kompozytora Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego rozpoczął 35. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej.
Tradycyjnie festiwal zainaugurował XIII-wieczny hymn „Omnia Beneficia” (Wszelkie dobrodziejstwa), będący jedną z najstarszych kompozycji w Polsce, pochodzącą ze zbioru Sióstr Klarysek w Starym Sączu. Gdy zamilkły trąbki, ceremonię otwarcia dokończył burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, który wraz z Ewą Zielińską, przewodnicząca Rady Miejskiej, uhonorował Stanisława Gałońskiego pierwszego dyrektora artystycznego i pomysłodawcę festiwalu.
Koncert „Ad hymnos, ad cantus! Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego dzieła wszystkie” przygotował dyrektor artystyczny tegorocznej edycji – Marcin Szelest, krakowski organista i historyk muzyki (kierownik Katedry Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej w Krakowie), który zagrał również na organach, a towarzyszył mu zespół Harmonia Sacra.
Stanisław Sylwester Szarzyński to jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich drugiej połowy XVII wieku, ale i postać bardzo tajemnicza. Do dzisiaj nie wiadomo, gdzie działał, nieznane są dokładne daty jego życia, a większość znanych przed II wojną światową rękopisów jego utworów uległa zniszczeniu. Podczas koncertu zabrzmiały jego najbardziej znane utwory oraz dzieła współcześnie niewykonywane. Przez dwie godziny tłumnie przybyła do kościoła Sióstr Klarysek publiczność miała okazję po raz pierwszy wysłuchać wokalno-instrumentalnych utworów barokowego kompozytora.

Dziś (4 lipca) o godz. 19.30 w kościele św. Elżbiety kolejny dzień festiwalowy. Wcześniej w ogródku festiwalowym (podwórko Galerii pod 5) o godz. 12.30 odbędzie się spotkanie z dyrektorem artystycznym i muzykami.

„Muzyka instrumentalna w siedemnastowiecznej Polsce”
The Parley of Instruments Renaissance Violin Band (Wielka Brytania), dyr. Peter Holman
Nie tylko powszechnie znane kompozycje Adama Jarzębskiego i Marcina Mielczewskiego, ale również włoskie canzony z olbrzymiego zbioru tabulatury pelplińskiej, zdekompletowane i zrekonstruowane na nowo fantazje Mikołaja Zieleńskiego, zachowane w Anglii fantazje Diomedesa Cato, syna włoskich emigrantów o greckim rodowodzie, a także utwory wybitnego włoskiego organisty na służbie Zygmunta III Wazy Tarquinia Meruli zabrzmią po raz pierwszy w Polsce na renesansowych instrumentach smyczkowych. The Parley of Instruments, działający pod dyrekcją wybitnego znawcy tego repertuaru i instrumentarium Petera Holmana, należy do zaledwie kilku na świecie zespołów używających pełnego zestawu renesansowych skrzypiec, altówek i instrumentów basowych. Swoimi koncertami i nagraniami zrewolucjonizował wizję brzmieniową muzyki przełomu renesansu i baroku. Koncert będzie niezwykłą okazją usłyszenia znanych i nieznanych utworów pierwszej połowy XVII wieku w wykonaniu tego rzadko goszczącego w Polsce zespołu.

(JB)
Fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu