Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
07/08/2019 - 15:30

53. Festiwal im. Jana Kiepury promocją młodych talentów

Można powiedzieć, że promocja młodych talentów to już tradycja Festiwali im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. W końcu od 1968 roku, a więc już od drugiej edycji, festiwalom towarzyszyły konkursy wokalne dla absolwentów wyższych uczelni muzycznych, a od 1969 roku także dla śpiewaków amatorów. W ciągu kolejnych kilkudziesięcioleci sytuacja rozwijała się bardzo dynamicznie i bardzo różnorodnie, aż w końcu zrezygnowano z konkursu amatorskiego i pozostał tylko ten dla śpiewaków profesjonalistów.

Ostatni konkurs wokalny w czasie festiwalu odbył się w 1988 roku, a wygrał go znakomity baryton Adam Kruszewski, który dziś jest już wielką gwiazdą i zachwyca publiczność swoim głosem, a którego będziemy mieli przyjemność posłuchać i w tym roku podczas wspaniałej Gali Operowej Viva Moniuszko! Tak więc niemal od samego początku ideą Festiwalu im. Jana Kiepury była promocja młodych talentów. Nie mogło więc być inaczej i w tym roku, dlatego program festiwalu zaproponowany przez Dyrektora Artystycznego prof. dr hab. Tadeusza Pszonkę, stworzony został również z myślą o najlepszych polskich i zagranicznych wokalistach młodego pokolenia, którzy mają już za sobą debiuty na deskach najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce i na świecie oraz sukcesy w międzynarodowych konkursach wokalnych. Tak właśnie w programie festiwalu pojawił się popołudniowy koncert zwany Estradą Młodych.

Już pierwszego dnia podczas inaugurującej festiwal Gali Operowej, wśród znakomitych gwiazd usłyszymy dwoje niezwykle utalentowanych młodych śpiewaków:  Jadwigę Postrożną – mezzosopran i Andrzeja Lamperta – tenora, których nazwiska są już Państwu doskonale znane, ponieważ są to śpiewacy u progu swoich wielkich karier i z wieloma sukcesami na swoich kontach. Grażynie Brodzińskiej podczas jej koncertu drugiego dnia będzie towarzyszyć wspaniała orkiestra Krakowska Młoda Filharmonia pod batutą Tomasza Chmiela, więc jak widać nawet największe gwiazdy (tutaj w osobie samej Grażyny Brodzińskiej) chętnie promują młodych wykonawców.

Podczas koncertów promenadowych o godzinie 12:00 również będziemy mieć możliwość poznania młodych artystów. I tak trzeciego dnia serdecznie zapraszamy Państwa na koncert Kwartetu Smyczkowego Con Amabile - W meandrach muzyki filmowej i rozrywkowej. Cztery niezwykłe, młode artystki pokażą nam zupełnie z innej strony i w zupełnie nowych, zaskakujących aranżacjach największe przeboje, które wszyscy znamy. W środę, w Dzień Muzyki Polskiej zaprezentuje się nam na solowym recitalu młody baryton - Paweł Trojak, który zaśpiewa pieśni Karłowicza i Żeleńskiego. Kolejnego dnia również podczas solowego występu, arie włoskich mistrzów bel canta zinterpretuje dla krynickiej publiczności niesamowity sopran, laureatka Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju – Anna Wolfinger.

I wreszcie wspomniany już na samym początku cykl koncertów o godzinie 15:00 – Estrada Młodych. Rozpoczniemy go niedzielnym koncertem Muzyczne kolory Europy w wykonaniu zagranicznych gości z Azji, laureatów Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju - Ahyong Kim - sopranu z Korei Południowej oraz JingXing Tana – tenora z Chin. W poniedziałek 12 sierpnia będziemy mieć przyjemność posłuchania naszej rodaczki kryniczanki Pauliny Rogóż, która w tym roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu, a która podczas swojego recitalu solowego zaprezentuje najpiękniejsze arie Moniuszki, Mozarta, Dwořáka i Pucciniego oraz największe przeboje z operetek Lehára. Kolejnego dnia Akademia Muzyczna w Bydgoszczy pod przewodnictwem dyrygenta Piotra Wajraka przygotowała dla wszystkich melomanów nie lada gratkę – jednoaktówkę Stanisława Moniuszki Verbum nobile. W rolach głównych wystąpią: Alan Sobkowicz, Roksana Korban, David Roy – baryton, Mateusz Grochowski oraz Kamil Kułak. W środę, w Dzień Muzyki Polskiej znów spotkamy się z laureatami Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, którzy zaprezentują nam najpiękniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki. A na koncercie wystąpią: Sylwia Olszyńska – sopran, Aleksandra Opała – mezzosopran, Sławomir Naborczyk - tenor oraz Michał Janicki – baryton. Żadnego z tych młodych artystów nie trzeba specjalnie przedstawiać, wszyscy oni bowiem są wschodzącymi gwiazdami operowego świata, z wieloma międzynarodowymi sukcesami na koncie. W czwartek znowu będziemy mieli przyjemność zobaczenia małej realizacji operowej w plenerze, a wszystko za sprawą Krakowskiej Opery Kameralnej, która przygotowała spektakl Georga Philippa Telemanna Pimpinone. W tej krótkiej operze komicznej zaprezentują się kolejne wschodzące gwiazdy młodego pokolenia: Klaudiusz Leśniak, Piotr Pasek, Paulina Rogóż, Emilia Żurek, Magdalena Malik oraz Maria Pasek.

Jak więc widać 53. edycja festiwalu obfituje w młodych artystów, a organizatorzy starają się promować bardzo gorliwie młode talenty. I czy jest do tego lepsze miejsce niż Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju? I z tym pytaniem pozostawimy Państwa na najbliższe dni, a odpowiedź na nie najlepiej poznać przychodząc na wszystkie koncerty młodych śpiewaków w czasie festiwalu i wtedy przekonają się Państwo czy było warto.

"Sądeczanin" jest partnerem medialnym Festiwalu im. Jana Kiepury

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu