Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
25/06/2021 - 10:00

3D - dziecko, depresja, dialog. Rusza kampania przeciwdziałania depresji

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Coraz częściej dotyka także młodzież i dzieci. Wydaje ci się, że to nie twoja sprawa? Tym bardziej przeczytaj.

Dzieci i młodzież cierpiące na depresję zwykle doświadczają bezradności w poszukiwaniu pomocy. Choć mają wokół siebie bliskich, rodziców, rówieśników, nauczycieli i pedagogów, za wszelką cenę starają się nie pokazywać, że coś niedobrego się z nimi dzieje. Dlatego właśnie aktywne działania bliskich są szczególnie istotne i potrzebne.

Fundacja Sądecka wraz z portalem i miesięcznikiem ”Sądeczanin” wspierają akcję walki z depresją wśród dzieci i młodzieży. Przygotowaliśmy dla naszych czytelników cykl artykułów, w których będziemy poruszać temat trudny, ważny i z całą pewnością obecny w domach i szkołach. W ten sposób chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

Projekt nosi nieprzypadkową nazwę ”3D”. Enigmatyczny skrót powstał od słów: dziecko, depresja, dialog. Właśnie te trzy cechy wydają się być kluczowe w procesie walki z depresją, w dodatku w trójwymiarowy sposób, pokazujący problematykę zaburzeń emocjonalnych u dzieci i młodzieży z trzech perspektyw.

Czytaj też: Za którym razem samobójstwo się udaje? Oto 10 najgorszych mitów o samobójstwach 

Adresatami kampanii są osoby najbliższe, rodzice i dziadkowie, którzy mogą, a wręcz powinni, pomóc dziecku lub nastolatkowi w kryzysie. Kampanię postanowiliśmy skierować również do pedagogów, psychologów, nauczycieli, specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznych i placówek doskonalenia nauczycieli, a także psychologów i pedagogów – pracowników poradni.

Depresja młodzieńcza jest często lekceważona przez osoby dorosłe z otoczenia chorego, które tłumaczą ją młodzieńczym buntem. W efekcie nastolatek często cierpi w milczeniu lub też, chcąc zwrócić uwagę otoczenia, podejmuje różne niebezpieczne działania, takie jak chociażby samookaleczenia, próby samobójcze czy nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych.

Czy da się uniknąć choroby cywilizacyjnej, jaką jest depresja? Na te, a także na wiele innych pytań odpowiemy na łamach sądeczanin.info, w ramach akcji ”3D” – dziecko, depresja, dialog.

Zadanie zrealizowano w ramach konkursu ”ZDROWE SĄDECKIE” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego. ([email protected], fot. Pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu