Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
22/03/2020 - 14:40

3 tygodnie temu w sobotę – list do redakcji

2. Sądeckie Targi Książki

W czasie przymusowego odosobnienia wspominamy niedawne wydarzenia, spotkania towarzyskie, kulturalne - na przykład: Sądeckie Targi Książki w Krynicy Zdrój, które odbyły się dokładnie 3 tygodnie temu.

Miło nam, kiedy poza nami organizatorami także zaproszeni goście dobrze je wspominają.

Dla przypomnienia atmosfery spotkań z autorami i wydawcami publikujemy list p. Zofii, która odwiedziła Targi i postanowiła podzielić się z nami wspomnieniem spotkania z autorem p. Zbigniewem Kozłowskim, wyrazić wdzięczność za rozmowę i cenną pamiątkę w postaci książki.

Ewa Kozłowska, Zbigniew Kozłowski, „Byłam pokojówką komendanta Konzentrationslager MAJDANEK, Copyright by Zbigniew Kozłowski 2019

„(…) nie można uciekać od historii w świat próżności, tandety i przyjemności za wszelką cenę. Męstwo to również sztuka zmierzenia się z bolesną historią innych...(…) Książka ta jest opisem życia w obozie koncentracyjnym widzianym oczyma młodej, dwudziestoletniej dziewczyny, która zostaje wyrwana z kręgu kochającej rodziny do całkiem innego świata, gdzie każdego dnia i w każdej chwili ocierała się o śmierć. Trzeba było mieć wiele szczęścia, żeby przeżyć to piekło, i moja Mama, dzięki łasce Opatrzności, szczęście to miała - relacjonuje syn więźniarki.

Ewa Kozłowska przeżyła Majdanek i Ravensbruck, uratowała się dzięki akcji „Białe autobusy”.

Pisze po latach : „Niezatartym wspomnieniem, a zarazem przeżyciem estetycznym niecodziennym w obozie było otrzymanie od Edwarda na urodziny bukieciku fiołków, prawdziwych, żywych fiołków. Były tak piękne i delikatnie pachniały. Ile trzeba było wyrzeczeń, aby je zdobyć. Ile trzeba było za nie zapłacić, aby ktoś z wolności zechciał je przywieźć, i to przywieźć do miejsca, gdzie panował straszny głód, gdzie trzeba było walczyć o okruszynę chleba.” Tego gestu miłości nie zapomniała do końca życia!!! Czy Edward przeżył???

Zbigniew Kozłowski podczas Targów Książki w Krynicy podarował mi zapisaną niezwykłą historię dzielnej Kobiety- swojej Matki. Dziękuję!!! ( Z.O ) ”.


Bardzo dziękujemy za nadesłany list. Wszystkich, którzy chcieliby podzielić się z nami wspomnieniami z Targów,  zdjęciami, uwagami lub po prostu napisać rekomendację ostatnio czytanej książki serdecznie zapraszam do kontaktu.

Mariola Berdychowska

dobraksiaż[email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu