Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
31/07/2017 - 21:10

25. Święto Dzieci Gór w Krynicy i Muszynie

Niezwykłe, barwne widowisko, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór”, które w tym roku odbywało się w dniach 23 – 30 lipca, mieliśmy również okazję zobaczyć w Krynicy-Zdroju i Muszynie.

Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkały, koncertowały, jeździły na wycieczki, paliły ogniska. Jeden dzień spędziły w domach u swoich polskich kamratów. W tym roku Hindusi i Macedończycy mieszkali w Szczyrzycu, Turcy w Lipnicy Wielkiej, Węgrzy w Trzyńcu,  Meksykanie w Bukowinie, Jakuci w Nawojowej,  zaś  Indonezyjczycy w Łoniowej.

Oprócz koncertów w Nowym Sączu, kamrackie zespoły tradycyjnie odwiedziły Krynicę-Zdrój. Tutaj, na plenerowej scenie, gorąco witane przez mieszkańców miasta i turystów,   wystąpiły zespoły z Turcji (Ankara), Orawskie Dzieci (24 lipca), a także Indii, Macedonii i Mali Szczyrzycanie (27 lipca).  Zespoły zaprezentowały zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów.

 „Mali Szczyrzycanie” przedstawili na przykład program „Po zwózce”. - W sobotnie popołudnie, po zwiezieniu snopków do stodoły, matka nakazuje bawiącym się dzieciom zagrabić słomę – na niedzielę obejście musi być schludne, aby ludziom idącym do kościoła nie dostarczać tematu do obmowy.

Dzieci ochoczo biorą się do pracy. Młodsze męczą się szybciej, odchodzą na bok i zaczynają się bawić. Zebrana na wózku słoma służy do przygotowania chochołów, które po założeniu na głowę będą chronić w czasie deszczu. Przechodząca w pobliżu kapela podgrywa dzieciom do tańca i śpiewu.     

Koncerty w Krynicy prowadził, jak zwykle Marian Wójtowicz, animator ruchu folklorystycznego Małopolski.  A po występach – koniecznie należało zrobić sobie zdjęcie z zespołami!

Dodatkowo, w Muszynie, uzdrowisku nad Popradem występy zespołów z Indonezji i Mali Łoniowiacy  z  Łoniowej dopełniły (29 lipca) Festyn Rodzinno - Integracyjny „Otwórz serce”. Organizatorem festiwalu jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

(MaK) fot. aut. 

Święto Dzieci Gór 2017 w Krynicy [ZDJĘCIA]
Święto Dzieci Gór 2017 dobiegło końca. Fantastycznie tańczące i śpiewające dziecięce zespoły folklorystyczne mogliśmy tego lataa zobaczyć w kilku miastach, mi.n. Nowym Saczu, Krynicy i Muszynie.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe