Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
23/09/2019 - 14:30

24 września - spotkanie z autorem antologii "Poeci Sądecczyzny"

O poezji regionu – spotkanie autorskie z profesorem Bolesławem Faronem w Sądeckiej Bibliotece Publicznej.

Historyk, krytyk literacki, publicysta, nauczyciel akademicki. Znany nie tylko w regionie ale w całej Polsce jak i za granicą. Profesor Bolesław Faron spotka się wkrótce z czytelnikami Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu, by opowiedzieć o swej pracy a w szczególności o najnowszej publikacji „Poeci Sądecczyzny. Antologia”.

Bolesław Faron urodził się w Czarnym Potoku i mimo sławy oraz wielu ważnych piastowanych funkcji nigdy nie zerwał korzeni z regionem. Był organizatorem konferencji naukowych „Sądecczyzna w literaturze polskiej, historiografii i mediach”, „Prasa sądecka od zarania do dziś (1891 – 2011), „Jerzy Harasymowicz – poeta Krakowa, Bieszczad i Sądecczyzny”. Opublikował cykl wspomnień , związanych z regionem: „Korzenie”, „Powrót do korzeni”, „Powrót do korzeni. Nowy” a w bieżącym roku wspomnianą antologię o poetach Sądecczyzny. W roku 2016 otrzymał nagrodę literacką w konkursie im. ks. prof. Bolesława Kumora, organizowanym przez Fundację Sądecką wspólnie ze Społeczno-Kulturalnym Towarzystwem „Sądeczanin”.

„Poeci Sądecczyzny. Antologia” stanowi studium poetyckiej twórczości ludzi pióra regionu, napisane przystępnym dla szerokiego grona czytelników językiem. Publikacja zawiera dużo zdjęć oraz replik plakatów i zaproszeń na spotkanie z opisywanymi poetami. Przedstawia czytelnikowi 31 postaci, których poezja jest warta poznania i którzy zapisali się na kartach nie tylko poezji regionu:
„Przygotowana skrupulatnie i na najwyższym poziomie […] antologia wzbogaci […] wiedzę i ciągle niedocenianą znajomość twórczości literackiej regionu, stanie się również […] pozycją obowiązkową w edukacji […] uczniów sądeckich szkół […], spotka się także z dobrym przyjęciem szerszych kręgów czytelniczych, zainteresowanych poezją i życiem kulturalnym regionu”. /z recenzji Bogusława Kołcza/

Podczas spotkania obecni będą opisywani w antologii poeci, wysłuchać będzie można wierszy, które w swej ostatniej publikacji przytoczył prof. Bolesław Faron.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek – 24 września 2019 roku o godz. 17.00 w Sądeckiej Bibliotece Publicznej przy ul. Franciszkańskiej 11. Poprowadzi je Witold Kaliński. Podczas spotkania nastąpi rozlosowanie wśród uczestników 10 bezpłatnych egzemplarzy Antologii "Poeci Sądeczczyzny". Wstęp wolny.

Książka Bolesława Farona „Poeci Sądecczyzny. Antologia” została wydana dzięki staraniom Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” oraz pozyskanym przez SKT „Sądeczanin” dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury.

         

 Dziękujemy za przesłanie błędu