Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
04/06/2016 - 08:15

19 tys. wolontariuszy krótkoterminowych będzie pomagać podczas ŚDM

Wczoraj (3 czerwca) zakończyła się rejestracja na wolontariat krótkoterminowy Światowych Dni Młodzieży. Do pomocy podczas ŚDM zgłosiło się 22 tys. osób. 16,5 tys. osób już zostało zrekrutowanych. W tej grupie jest 3 tys. osób spoza Polski.

ŚDMWczoraj zakończyła się rejestracja wolontariuszy krótkoterminowych. Do wolontariatu zgłosiło się 22 tys. osób, w tym 3 tys. z krajów innych niż Polska. Najwięcej wolontariuszy zgłosiło się z Włoch, Hiszpanii, Brzylii, Argentyny i Meksyku. W Polsce będą także ochotnicy z takich krajów jak Haiti, Trynidad, Chiny, Jordania i Korea Południowa.

16,5 tys. wolontariuszy zostało już zrekrutowanych.

Jak poinformowała KAI Katarzyna Kucik, w Komitecie Organizacyjnym odpowiedzialna za wolontariat, 2,5 tys. osób wciąż czeka na weryfikację. Jeśli przejdą ja pozytywnie, to podczas ŚDM-u pomagać będzie ok. 19 tys. wolontariuszy.

Podana liczba wolontariuszy nie zawiera liczby wolontariuszy służby medycznej, gdyż tym zajmuje się wojewoda małopolski. Ponadto o bezpieczeństwo dbać również będą strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Wojsko Polskie.

Wolontariat krótkoterminowy trwać będzie od 18- 24 lipca. Do głównych zadań wolontariuszy będzie należeć opieka nad pielgrzymami, ich przyjmowanie (na dworcach, przystankach i lotniskach), udzielanie im informacji, praca w centrum prasowym, tłumaczenia (ustne i pisemne), organizacja i logistyka podczas wydarzeń, przygotowywanie miejsc katechez i innych spotkań, opieka nad grupami w parafiach (wyżywienie i zakwaterowanie) i w innych punktach na terenie archidiecezji krakowskiej, które będą służyć jako miejsca zakwaterowania pielgrzymów.

Teraz ważnym etapem będzie przydzielenie konkretnej pracy – obszaru służby, zaangażowania, które będzie wykonywał wolontariusz podczas ŚDM oraz zaplanowanie grafika szkoleń, żeby każdy z wolontariuszy, ze względu na to gdzie mieszka, mógł odbyć szkolenie najbliżej swojej lokalizacji” – powiedziała Katarzyna Kucik.

W niedzielę 31 lipca, przed odlotem papież Franciszek spotka się ze wszystkimi wolontariuszami na Tauron Arenie w Krakowie.

(P)

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu