Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 25 listopada. Imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa
14/09/2020 - 11:00

14 września - dzień czci Krzyża Świętego. Jego relikwie znajdują się w Grybowie

14 września jest ważnym dniem w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Wtedy to w randze święta w Kościele zachodnim i wschodnim celebrowana jest pamiątka odnalezienia Krzyża Świętego - narzędzia Męki Jezusa, świadka zbawienia. W ten dzień, oprócz Wielkiego Piątku, oddaje się szczególną cześć temu znakowi, jako najważniejszej relikwii związanej ze śmiercią Chrystusa.

- W Polską tradycję wpisał się piękny zwyczaj odświętnego przystrajania przydrożnych krzyży na dzień 14 września, a wierni oddają specjalną cześć temu ważnemu znakowi zbawienia ludzkości - pisze w najnowszym "Sądeczaninie" Grzegorz K. Szczecina. - W wielu miejscach zachował się dawny obyczaj przyklękania w ten dzień przed krzyżem. W owe święto na nowo przypomina się o szacunku do tegoż znaku zwycięstwa nad śmiercią, a także odnalezieniu oryginalnego krzyża, na którym zmarł Jezus Chrystus czy jego relikwiach. 

Jego cząstki znajdują się w wielu miejscach świata, m.in. fragment Krzyża Świętego znajduje się na Sądecczyźnie, a dokładnie w grybowskiej bazylice mniejszej - o czym zapewne niewielu wie. Geneza święta Podwyższenia Krzyża Świętego łączy się z odnalezieniem jego relikwii, co sięga IV wieku i dawnego Imperium Rzymskiego. Jak wygląda jego kult? Dlaczego tak cenne relikwie znalazły się w bazylice w Grybowie?

Czytaj też: Podziemny Nowy Sącz. Czy pod naszym miastem są tunele?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule Grzegorza K. Szczeciny na łamach wrześniowego miesięcznika "Sądeczanin". Aby go kupić, wystarczy wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. Wrześniowy numer jest także dostępny w formie e-wydania oraz w sklepach stacjonarnych. 

Zachęcamy do lektury! ([email protected], fot. Pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu