Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
02/02/2013 - 23:39

1355 mniszek żyje za kratą. Zakony kontemplacyjne

Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych zrzesza przełożone z 84 klasztorów, w których żyje 1355 sióstr. W klasztorach nienależących do Konferencji przebywa ok. 40 zakonnic.
Średni wiek polskiej zakonnicy żyjącej w klauzurze wynosi 52 lata. Podczas wczorajszego Dnia Życia Konsekrowanego w kościołach przeprowadzano zbiórkę na klasztory kontemplacyjne, będące bardzo często w trudnej sytuacji materialnej.
W ubiegłym roku stan sióstr klauzurowych w Polsce przedstawiał się następująco: postulantki – 21, nowicjuszki – 22, przyjęte na II rok nowicjatu - 18, złożyły pierwsze śluby – 18, złożyły śluby wieczyste – 21, juniorystki ( po pierwszych ślubach) – 67, wieczystki (po ślubach wieczystych) – 1224, zmarło – 21, razem: 1355 sióstr.
W Polsce działają następujące żeńskie zakony kontemplacyjne: anuncjatki, benedyktynki, benedyktynki – sakramentki, bernardynki, dominikanki, kamedułki, klaryski – kapucynki, karmelitanki, klaryski, klaryski od Wieczystej Adoracji, norbertanki, redemptorystki i wizytki. Siostry z tych wspólnot należą do Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych. Poza Konferencją znajdują się Siostry Bożego Miłosierdzia oraz Monaster Najświętszej Dziewicy na Pustyni - w Grabowcu koło Gdańska.
Zakonnice z klasztorów kontemplacyjnych, poza modlitwą, zajmują się pracami ręcznymi, m.in. haftowaniem i szyciem szat liturgicznych, wypiekiem opłatków i komunikantów. Często nie wystarcza to na utrzymanie, tym bardziej, że niektóre wspólnoty mają pod opieką zabytkowe budowle, będące dobrem kultury narodowej.
(s), źródło IDK, fot. archiwum
Na zdjęciu siostry klaryski w Starym Sączu








Dziękujemy za przesłanie błędu