Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
16/08/2016 - 14:55

1050. rocznicy Chrztu Polski w Łącku i Maszkowicach [zdjęcia]

Pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sącza pod dyrekcją ppłk. dra hab. Stanisława Strączka rozpoczął uroczystości w Łącku.

Występ Podhalańczyków, którzy w tym roku świętowali jubileusz 60-lecia, bardzo długo oklaskiwała publiczność na ryneczku w Łącku.  

Popołudniem uroczystości przeniosły się na Górę Zyndrama w Maszkowicach. Uroczystą mszę św. odprawił ks. Szymon Pietryka, a wkazaniu nawiązał do znaczenia Chrztu Polski w historii Polski . Nie mogło zabraknąć poświęcenia bukietów i wianków z kwiatów, owoców i ziół z okazji uroczystości Matki Bożej Zielnej.

Po nabożeństwie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy wmurowanej w obelisk na Górze Zyndrama upamiętniającej 1050-lecie Chrztu Polski. Dokonali tego przewodnicząca Rady Gminy Łącko Bernadetta Wąchała-Gawełek, radna Maszkowic Elżbieta Majerska, wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina, radny Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec i sołtys wsi Jacek Ząbek. Poświęcenia jej dokonał ks. prałat Józef Trzópek.

Na zakończenie wiązankę starodawnych pieśni łąckich zaprezentowała Grupa Artystyczna Kiyrpecki działająca przy Gminny Ośrodku Kultury w Łącku pod kierunkiem Anety Wolańskiej.

Potem nadszedł już tylko czas na wspólne biesiadowanie przy smakołykach przygotowanych przez społeczność wsi Maszkowice.

(oprac. JB), źródło i fot. UG w Łącku

1050. rocznicy Chrztu Polski w Łącku i Maszkowicach


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)