Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
14/06/2016 - 08:45

Śnieżnica: obelisk w 50. rocznicę pobytu abp. Wojtyły [zdjęcia]

Pamiątkowy obelisk poświęcony abp. Karolowi Wojtyle w 50. rocznicę jego pobytu odsłonięto podczas uroczystości odpustowych w niedzielę 12 czerwca na Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Bolesław Wawak, emerytowany proboszcz parafii w Jordanowie, w asyście gospodarza rekolekcyjnego ośrodka ks. Jana Zająca i ks. dr. Krzysztofa Sojki z Krakowa.

Na początku Mszy św. odsłonięto i poświęcono tablicę, upamiętniającą wydarzenie sprzed pół wieku – w maju 1966 roku, podczas wizytacji parafii św. Michała w pobliskiej Mszanie Dolnej, abp Karol Wojtyła, jak głosi wyryty na mosiężnej tablicy napis, zatroskany o los kaplicy, w niełatwych czasach PRL-u, przybył na Śnieżnicę.

Odpustowy kaznodzieja, ks. dr Krzysztof Sojka przybliżył licznie przybyłym wiernym, Patronkę tego miejsca - św. Jadwigę Królową Polski, którą dał za wzór rządzącym dziś naszym narodem. W niezwykły sposób, mówił kapłan,  losy Królowej Jadwigi i Papieża Polaka łączą się z dziejami naszej Ojczyzny - także w tym miejscu, na Śnieżnicy. Ks. Krzysztof Sojka przypomniał, że to Jan Paweł II, po VI wiekach od śmierci kanonizował Jadwigę w roku 1997 na krakowskich Błoniach.

Pięknej świątyni na stokach Śnieżnicy, patronują niejako, do spółki - św. Jadwiga i św. Jan Paweł II. O piękno odpustowej liturgii zadbali chórzyści mieszanego chóru z parafii św. Jana Chrzciciela w Olszówce.  Po mszy św. była okazja do uczczenia relikwii św. Jana Pawła II. Gospodarze zadbali też o ... podniebienia gości. Wspaniały bigos, smakowita herbata, domowe ciasto i najprawdziwsze oscypki i bunc, znalazły rzesze smakoszy.​

Warto wiedzieć

Historia ośrodka na Śnieżnicy sięga okresu przed drugą wojną światową. Wtedy z inicjatywy kapłana ks. Winkowskiego powstały tam dwa schroniska, które miały służyć młodzieży, także chorej. Na czas II wojny światowej działalność ośrodka była zawieszona. Po wojnie ośrodek dzierżawiło Stowarzyszenie Chrześcijańskie Młodzieży Męskiej. Przy ośrodku jest piękna kaplica. Prace kamieniarskie i ciesielskie wykonywali mistrzowie z Podhala. Wewnątrz znalazł się przywieziony z Watykanu obraz Matki Bożej Śnieżnej, dar od Ojca Świętego Jana Pawła II, a także przedwojenne tabernakulum.

(s) źródło: IDK, fot. Tadeusz Filipiak

Śnieżnica: poświęcenie obeliska upamiętanijącego abp. Karola Wojtyłę


Dziękujemy za przesłanie błędu