Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 października. Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona
07/10/2021 - 13:50

Znowu się spotkali. Uniwersytet Trzeciego Wieku zaczął nowy rok [ZDJĘCIA]

W Sądeckim "Sokole" odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Była szczególna, z racji na możliwość ponownego spotkania się po pandemii. Oprócz licznie zgromadzonych słuchaczy, nie zabrakło również gości specjalnych.

Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku funkcjonuje już od 18 lat i cieszy się wśród seniorów bardzo dużym zainteresowaniem. Wielkim okresem próby był czas pandemii, podczas którego wykłady, ze względów sanitarnych nie mogły się odbywać.

Mimo tego Uniwersytet przetrwał. W czwartek (7 października) w budynku sądeckiego "Sokoła" odbyła się uroczysta inauguracja kolejnego roku. Przed jej rozpoczęciem porozmawialiśmy z prezes Wiesławą Borczyk. Jak go zapowiada?

- Mamy zapisanych na ten rok 170 słuchaczy i słuchaczek. Mam nadzieję, że krok po kroku wracamy do normalności. Zdajemy sobie sprawę, że pandemia nadal trwa i trzeba bardzo uważać, ale widać radość z możliwości ponownego spotkania się – mówi.

- Wcześniej prowadziliśmy zajęcia tylko w sposób zdalny. Było to też dla nas duże wyzwanie. Spora grupa słuchaczy posiada jednak umiejętności cyfrowe. Od maja prowadzimy zajęcia stacjonarne. Oprócz wykładów są to też warsztaty. Odbywają się również edukacyjne spacery i wycieczki m.in. do Krakowa. Od października mamy przygotowany nowy program. Włączone będą m.in. kursy języków obcych – dodaje prezes Wiesława Borczyk.

Na inauguracji pojawiło się wielu słuchaczy (również tych, którzy obecni są nieprzerwanie do 2004 roku). Nie zabrakło gości specjalnych. Obecni byli m.in. prof. Zdzisława Zacłona (przewodnicząca rady programowej Uniwersytetu), wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka, wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, poseł Patryk Wicher, Andrzej Zarych (dyrektor MCK Sokół) czy Marek Rylewicz (dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej).

Oprócz wystąpienia prezes, odbyło się również ślubowanie nowych słuchaczy i wręczenie listów gratulacyjnych uczestnikom XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku „Trzeci Wiek na Start”. O godzinie 12 rozpoczął się natomiast wykład inauguracyjny - „Człowiek w świecie harmonii. Musica mundana, musica humana, musica instrumentalis”, wygłoszony przez dr Stanisława Welanyka - dyrygenta, perkusistę i teoretyka muzyki, nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Nowym Sączu.

Cała wypowiedź prezes Wiesławy Borczyk znajduje się w materiale filmowym. (m.pogwizd@sadeczanin.info, wideo: Mateusz Pogwizd, fot.: Mateusz Pogwizd)

Inauguracja nowego roku na Uniwersytecie Trzeciego Wieku
Uniwersytet Trzeciego Wieku w sądeckim "Sokole" zainaugurował nowy rok. Uroczystość zgromadziła wielu słuchaczy i gości.


Dziękujemy za przesłanie błędu