Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
20/02/2021 - 10:35

Zatrzymaj się i pomyśl. Rekolekcje wielkopostne ks. biskupa Artura Ważnego

Wielki post, który kilka dni temu rozpoczęliśmy, to dla każdego katolika czas zadumy i wyciszenia. W tym wyjątkowym okresie warto zatrzymać się na moment i pomyśleć o tym, co w życiu każdej wierzącej osoby powinno być najważniejsze, a co mogliśmy zagubić w codziennej gonitwie. Pomoże nam w tym bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który wygłosi rekolekcje wielkopostne.

Podczas czterdziestodniowego okresu Wielkiego Postu, Kościół wzywa wiernych do wyrzeczeń, żarliwej modlitwy oraz czynienia dzieł miłosierdzia. Zachęca do wyciszenia się dla otoczenia, a otwarcia na Boga. W tym czasie należy powstrzymać się od organizowania hucznych zabaw i słuchania głośnej muzyki. W zamian za to należy uczestniczyć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, które pomogą przygotować się do głębokiego przeżycia męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, ale czy to wystarczy, aby dobrze przeżyć ten wyjątkowy czas?

Co roku w parafiach kapłani organizowali rekolekcje wielkopostne, które miały pomóc wiernym jak najlepiej przeżyć te wyjątkowe, a zarazem najważniejsze dla każdego katolika dni w roku. Niestety z powodu epidemii koronawirusa, w wielu parafiach rekolekcje nie odbędą się, dlatego tym bardziej zachęcamy was do wysłuchania nauk rekolekcyjnych, które za pośrednictwem naszego portalu wygłosi ks. bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Rekolekcje zatytułowano „Ojcowskie serce”. To nawiązanie do pierwszych słów listu apostolskiego papieża Franciszka, którym Ojciec Święty ogłosił rok św. Józefa. „Patris corde” – „ojcowskim sercem” to także zawołanie biskupie bp Artura Ważnego.

– Św. Józef to człowiek, który doskonale orientuje się w ciemności. On we śnie otrzymuje słowo od Boga, podejmuje je i w ciemności reaguje. Św. Józef to bohater na ciemność, którą przeżywa dzisiejszy człowiek, który nie wie dokąd iść – wyjaśnia bp Artur Ważny.

– Chciałbym, żebyśmy wzięli św. Józefa za patrona nie tylko tych rekolekcji, ale całego naszego życia i uświadomili sobie, że św. Józef w ciemności będzie nam pomagał wzrastać, stawać się dojrzałymi – dodaje.

Rekolekcje będą składać z ośmiu odcinków. Pierwszy z nich ukaże się już w najbliższy poniedziałek 22 lutego. Zachęcamy was do wzięcia udziału w tych niezwykłych rekolekcjach. ([email protected] Film i Fot. Profeto.pl)Dziękujemy za przesłanie błędu