Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
11/03/2021 - 14:05

Zatrzymaj się i pomyśl. Rekolekcje wielkopostne bp. Artura Ważnego cz. 5 [WIDEO]

Św. Józef jest ojcem posłusznym. Rozpoznaje Bożą wolę – często po wielkiej walce, po wielkim wysiłku – po to, by móc ją spełniać. Okazuje się, że spełnianie woli Bożej staje się dla niego źródłem wielkiego szczęścia, o wiele większego niż to, gdyby pełnił tylko własną wolę. Zapraszamy was na piąty odcinek rekolekcji wielkopostnych, które głosi bp Artur Ważny.

„Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański” – czytamy w Ewangelii według św. Mateusza.

Sny, które w historii Józefa powtarzają się w ewangeliach cztery razy są swoistym modelem rozeznawania. Mówią o tym, w jaki sposób święty Józef poszukuje Bożej woli, której chce być posłuszny.

- Sen w życiu Józefa, to jest dramat pokonywania własnej woli na korzyść woli Boga. Ta walka ociera się o śmierć. To nie jest takie proste. Zgodzić się na Bożą wolę. To wymaga dużo trudu, wysiłku. To jest dramat. Święty Józef za każdym razem wychodzi z takiego dramatu, bitwy zwycięsko – wyjaśnia bp Artur Ważny.

Zobacz też Zatrzymaj się i pomyśl. Rekolekcje wielkopostne bp. Artura Ważnego cz. 4 [WIDEO]

Ojciec tak jak święty Józef mówi o czterech zadaniach i wszystkie one są związane ze snem. Pierwsze zadanie dotyczy troski o życie poczęte.

- Widzimy jak święty Józef przeżywa dramat, kiedy słyszy, że jego umiłowana jest w stanie błogosławionym. On nie spodziewał się tego dziecka. On wie, że nie jest ojcem tego dziecka. Dokonuje się w nim walka potężna, z której wychodzi zwycięsko. Przyjmuje Maryję i Jezusa. Troszczy się o dziecko poczęte, o życie, które się pojawiło niespodziewanie. To jest rola każdego mężczyzny, każdego ojca – tłumaczy bp Ważny.

Zobacz też Rekolekcje wielkopostne bp. Artura Ważnego cz. 3 [WIDEO]

Drugim zadaniem jest troska o pracę, która nie rozbija więzi rodzinnych. Trzecie zadanie, które ma do wykonania ojciec, mężczyzna to wzięcie odpowiedzialności za dziecko, za jego rozwój, za wychowanie patriotyczne i religijne. Czwarte zadanie, które podejmuje św. Józef i ma podjąć każdy ojciec, to dawanie właściwego przykładu.  

Zachęcamy Was do wysłuchania całej nauki rekolekcyjnej. ([email protected] Film Profeto)Dziękujemy za przesłanie błędu