Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
15/12/2020 - 17:15

Takie były czasy... Schron w Nowym Sączu przypomina zimnowojenny klimat [WIDEO]

W Nowym Sączu, na ulicy Berka Joselewicza znajduje się schron z czasów zimnej wojny. W jego wnętrzu jest wiele pomieszczeń, w których znajdziemy m.in. urządzenia do filtracji powietrza. Jak przekonują osoby nim zarządzające ich celem jest stworzenie w tym miejscu muzeum.

Schron znajdujący się na ulicy Berka Joselewicza w Nowym Sączu oddaje klimat zimnej wojny. Kilka pomieszczeń, hermetyczne drzwi, plany działania na wypadek zagrożenia i urządzenia do filtracji powietrza. To wszystko znajduje się w jego wnętrzach. Bunkier umożliwiał całkowite odizolowanie się od tego, co dzieje się na zewnątrz.

- Był przewidziany na 136 osób, oczywiście nie było to na tej zasadzie, że każdy w tym samym czasie "biegał" po schronie. Odbywały się rotacyjne zmiany po 30 osób. Wszyscy mieli swój przydział czynności i wiedzieli co robić – mówi Wiesław Piorunik, prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhalańskich, które zajmuje się schronem.

Zobacz także: Mundury, ordery i broń. Stanisław Szambelan ma to wszystko w swoim domu [WIDEO]

W środku znajdujemy wiele pomieszczeń służących do wypoczynku i dowodzenia. Jest też drugie wyjście prowadzące wąskim korytarzem na zewnątrz. "Sercem" całego schronu było jednak miejsce, w którym znajdowały się urządzenia do filtracji powietrza.

– Można było zamykać i otwierać dopływ powietrza oraz mechanicznie je filtrować. Następowała wtedy jego wymiana. Wymagała to od załogi włożenia troszkę siły, ale była to dobra zaprawa kondycyjna w sytuacji, kiedy przez dłuższy czas nie wychodzili na zewnątrz - dodaje Wiesław Piorunik

Zobacz także: Rekonstrukcje, wystawy i nie tylko. Tak Podhalańczycy kultywują historię [WIDEO]

Jak zapowiada prezes Piorunik w planach jest stworzenie wewnątrz schronu muzeum, które po "doprowadzeniu go do porządku" będzie oddawało jego rzeczywisty zimnowojenny klimat. – Ma to pokazywać młodszym pokoleniom, jakie kiedyś były czasy – tłumaczy.

Więcej na ten temat w materiale filmowym, gdzie po wnętrzach schronu oprowadzają nas Wiesław Piorunik oraz Stanisław Szambelan ze Stowarzyszenia Miłośników Historii I Pułku Strzelców Podhhlańskich. (MP), wideo: Daniel Szlag

Wnętrza schronu w Nowym Sączu
W Nowym Sączu, na ulicy Berka Joselewicza znajduje się schron z czasów zimnej wojny. W jego wnętrzu jest wiele pomieszczeń, w których znajdziemy m.in. urządzenia do filtracji powietrza.


Dziękujemy za przesłanie błędu