Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
26/12/2021 - 19:40

Tak wojsko szkoli młodzież. Strzelcy Podhalańscy dla regionu [WIDEO]

Pierwszy Batalion Strzelców Podhalańskich to jednostka wchodząca w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, aktualnie stacjonującej w Rzeszowie. Jej dowódcy nie kryją przywiązania do historii, a ta nierozerwalnie związana jest z Nowy Sączem.

Obejrzyj też Tradycje 1 PSP ciągle żywe. Święto 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich [WIDEO]

Podczas dorocznego święta 1.bsp udało nam się porozmawiać z dowódcą batalionu mjr mjr Krystianem Terlikowskim. Major podkreśla jak ważne w boju pozostaje dla żołnierza morale:

- Kultywowanie tradycji 1. Pułku Strzelców Podhalańskich to bardzo ważna rzecz. Sprzęt jest ważny, wyszkolenie nowoczesne jest ważne, tak samo pojazdy czy broń, ale i tak najważniejsze jest morale. Morale żołnierzy można osiągnąć tylko poprzez odwołanie do tradycji, do tego co nasi przodkowie zrobili, osiągnęli. I to motywuje żołnierzy, te ambicje dodają im siłę. W momencie kiedy wszystko zawodzi, to żołnierz zostaje sam ze swoim morale. Świadomość tego dziedzictwa ma wpływ na to, że [żołnierz} jest w stanie wygrać, pokonać przeciwności, dokonać rzeczy pozornie niemożliwe. Często zdarza się, że pomimo przeciwności, braku sprzętu to właśnie morale i odwołanie do historii, tradycji umożliwia nam wykonanie naszych zadać i realizację celów - mówi dowódca Terlikowski.

Słowa te wydaję się nie być na wyrost. Sami byliśmy świadkami przemarszu żołnierek, które już po zakończeniu uroczystego apelu, zupełnie poza programem, spontanicznie zaśpiewały pieśń "My, Pierwsza Brygada". Niech czytelnik oceni sam czy odwołanie do tradycji wciąż aktualne jest w wojsku, a już zwłaszcza w młodym pokoleniu. Przykładów, tego jak mocno można zakochać się w wojsku jest więcej. Wczoraj dotarła do nas informacja o olimpijskiej multimedalistce, która zamieniła wiosło na karabin...

***

Obejrzyj też Strzelcy Podhalańscy najlepsi w WP! Wywiad z gen. Dariuszem Lewandowskim [WIDEO]

Przy tej okazji w imieniu rodziny Konstantych z Podegrodzia z Leszkiem Konstantym i Kurzejów ze Starego Sącza, która zachowała oryginalne Pamiątki 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, dzięki którym można było odtworzyć Tablice z 1934 roku na Zamku w Nowym Sączu ku pamięci poległych żołnierzy 1.PSP w latach 198-1920 zamieszczamy pozdrowienia świąteczne:

"Życzenia Bożonarodzeniowe  dla całej społeczności Sądecczyzny zaangażowanej w upamiętnienie tradycji. A jest nas nie wielu:

Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Jerzy Giza, Zygmunt Berdychowski - prezes Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”, Bracia Koral, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej",  Straż Graniczna w Nowym Sączu, Banderia Konna ISKRA Dolina Dunajca i samorządy, szczególnie samorząd Tatrzański, samorządy Sądecczyzny oraz Limanowej."(P.B.)Dziękujemy za przesłanie błędu