Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
23/10/2021 - 20:20

Sądeckie harcerstwo świętowało 110-lecie. To był dzień pełen atrakcji [ZDJĘCIA]

Sądecki hufiec ZHP jest jednym z nielicznych w Polsce, który funkcjonuje nieprzerwanie od czasów skautingu. W sobotę obchodził swoje wielkie święto 110-lecia działalności. Centralnym punktem była uroczysta gala, ale ciekawe wydarzenia odbywały się przez cały dzień.

W sobotę (23 października) nowosądeccy harcerze razem z mieszkańcami świętowali 110 lat harcerstwa na Ziemi Sądeckiej. Wartości i ideały wynikające z harcerskiego systemu wychowywania, mimo upływu nadal są aktualne. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował "Sądeczanin".

Z okazji tak zaszczytnego jubileuszu, Komenda Hufca w Nowym Sączu przygotowała kilka wydarzeń. Jubileusz przebiegał pod hasłem „Patrzeć szerzej. 110 lat harcerstwa na Ziemi Sądeckiej”. Wszystko rozpoczęło się od mszy św., odprawionej o godzinie 9 w kościele pw. św. Kazimierza.

Następnie, przed świątynią odbył się uroczysty apel, po którym nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie zewnętrznej MCK SOKÓŁ przy ulicy Długosza. Kolejnym punktem było otwarcie wystawy czasowej w Domu Harcerza przy ulicy Wąsowiczów 8.

O 12 w parku strzeleckim rozpoczął się piknik. Centralnym punktem była jednak uroczysta gala 110-lecia, odbywająca się w sądeckim amfiteatrze. Wzięło w niej udział wielu gości specjalnych. Pojawił się m.in. marszałek Witold Kozłowski (który przekazał odznaczenia) i prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

- Cieszę się, że mogliśmy się spotkać i razem świętować. Tworzycie mocną organizację, która cały czas żyje i się rozwija. Mam nadzieję, że będzie tak dalej  i nadal będziecie tworzyć tę wspólnotę. Dla siebie, dla Polski i Ziemii Sądeckiej – mówił prezydent.

Ludomirowi Handzlowi została przyznana srebrna odznaka przyjaciół harcerstwa. Odznaczeń wręczonych zostało znacznie więcej. Zarówno tych harcerskich, dla członków hufca, jak i podziękowań specjalnych.

Nie mogło oczywiście zabraknąć również okolicznościowego tortu i występów artystycznych, w tym wspólnego śpiewania harcerskich piosenek. Po zakończeniu gali odbył się również koncert, który był okazję do wspólnego świętowania tej pięknej rocznicy!

Relacja z wydarzenia znajduje się w materiale filmowym. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Mateusz Pogwizd, wideo: Mateusz Pogwizd)

110-lat sądeckiego harcerstwa
W sobotę sądecki Hufiec ZHP obchodził swoje wielkie święto 110-lecia działalności. Centralnym punktem była uroczysta gala, ale ciekawe wydarzenia odbywały się przez cały dzień.


Dziękujemy za przesłanie błędu