Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
11/04/2022 - 14:30

Rekolekcje wielkopostne cz.10: „Jezus opowiada prawdę o człowieczeństwie”

W dzisiejszym odcinku rekolekcji wielkopostnych będziemy rozważać dziesiątą stację drogi krzyżowej, w której Pan Jezus został obnażony z szat. Jezus próbuje opowiedzieć prawdę o naszym człowieczeństwie. Prawdę o tym, jak bardzo w życiu człowieka, w naszej jedności psychofizycznej i duchowej ważne jest doświadczenie ciała, płci, doświadczenie tego, że jesteśmy mężczyznami i kobietami.

- W dziesiątej stacji drogi krzyżowej spotykamy się z Jezusem, którego bardzo okrutnie i bezlitośnie obnażono  z Jego szat. Postanowiono Go ostatecznie upokorzyć. Sprawić, żeby był nikim w oczach swoich uczniów, w oczach swoich kuzynów i braci, żeby był nikim w oczach swojej matki. Zdjęto z Niego całe ubranie po to, żeby całkiem nagi wisiał naprzeciw miasta – miasta, które będzie na Niego patrzeć z pogardą, będzie z Niego szydzić; miasta, które będzie się na Niego gapić bez litości i bez miłosierdzia. Jezus pozwala na to dlatego, że chce jak najbardziej upodobnić się do Adama z raju. To Adam w raju był całkowicie nagi, taki go stworzył Bóg i to Adam w raju po grzechu odkrył, że ta nagość jest powodem wstydu – wyjaśnia ojciec Michał Legan w nauce rekolekcyjnej.

Zobacz też Rekolekcje wielkopostne cz. 9: „Człowieczeństwo najczęściej jest osiąganiem dna”

- Jezus próbuje nam opowiedzieć prawdę o naszym człowieczeństwie. Prawdę o tym, jak bardzo w życiu człowieka, w naszej jedności psychofizycznej i duchowej ważne jest nasze doświadczenie ciała, doświadczenie płci, doświadczenie tego, że jesteśmy mężczyznami i kobietami. Jezus próbuje przypomnieć nam o tym, że to doświadczenie może być bardzo czyste, że w doświadczeniu bycia mężczyzną i kobietą można odkryć piękno człowieczeństwa, piękno stworzenia, piękno Bożego pomysłu na każdego z nas – dodaje. (opr. [email protected] Film Profeto)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu