Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
22/02/2021 - 21:40

Rekolekcje wielkopostne bp. Artura Ważnego cz. 1

Św. Józef może być przewodnikiem dla człowieka, który doświadcza ciemności – sam rozpoznał Boga jako ojca dla siebie i jednocześnie staje się ojcem dla nas i ojcowskim sercem może nas przyjmować. Zapraszamy was na pierwszy odcinek rekolekcji wielkopostnych, które głosi bp Artur Ważny.

- Patris Corde czyli ojcowskim sercem Józef umiłował Jezusa. Dlaczego temat ojcostwa? Myślę, że jest on dzisiaj bardzo istotny i ważny. Zresztą temat macierzyństwa również, ale jest on obecny w kulturze. Tymczasem jeśli zapomnimy o tym, że jest jeszcze druga część, drugi wymiar – ojcowski, męski - to nastąpi brak równowagi i wtedy będziemy mieć problem i myślę, że mamy problem i współczesna kultura ten problem widzi – wyjaśnia bp Artur Ważny.  

Czytamy w Ewangelii, że apostołowie proszą Jezusa: „pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy”. I pamiętamy, że to słowo wystarczy, znaczy tyle: „pokaż nam Ojca, a będzie nam się chciało żyć, będziemy mieli siłę do życia, będziemy szczęśliwi”. Robiono badania w ośrodku dla narkomanów i ponad 50 procent badanych powiedziało, że w ich życiu ojciec był nieobecny, a reszta w ogóle nie chciała nic mówić na temat swojego ojca. To jest znamienne – dodaje.  

Zobacz też Zatrzymaj się i pomyśl. Rekolekcje wielkopostne ks. biskupa Artura Ważnego

„Pokaż nam Ojca, a to wystarczy”. Każdy z nas chce być ojcowskim sercem kochany. Każdy z nas chciałby mieć relacje z ojcem. Tymczasem wiemy, że nasi ojcowie zawodzą. Tak było przez wieki, tak jest również dzisiaj. W kulturze mówi się o tym, że ojciec wywołuje lęk, że ojciec pozbawia przyjemności, że ojciec daje zakazy i stąd ojca się odrzuca. Tym samym kwestionuje się również ojcostwo Boga. A jeśli kwestionujemy ojcostwo Boga, to kwestionujemy porządek, który Pan Bóg zaprowadził w tym świecie. Jeśli Bóg nie jest Ojcem, to w jaki sposób my mamy być braćmi i siostrami? To w jaki sposób znaleźć punkty odniesienia? W jaki sposób orientować się w rzeczywistości? Bez Boga nie wiemy dokąd iść. Żyjemy w ciemności.

- Dlaczego więc święty Józef? Tak sobie pomyślałem, że święty Józef to jest człowiek, który doskonale orientuje się w ciemności. To jest bohater ciemności. On we śnie otrzymuje słowo od Boga. On to słowo podejmuje i w ciemności reaguje, dlatego tak bardzo ważne, żebyśmy chcieli się przyjrzeć św. Józefowi, bo to jest bohater na ciemność, którą przeżywa dzisiejszy człowiek, który nie wie dokąd iść. Potrzebujemy przewodnika. Potrzebujemy kogoś, kto sam rozpoznał Boga jako Ojca dla siebie i jednocześnie staje się ojcem dla nas i ojcowskim sercem może nas przyjmować – tłumaczy bp Ważny.

Dzisiaj wielu z nas jest niedojrzałych. Dzisiaj hołduje się kulturze niedojrzałości, ponieważ nie rośniemy, nie wzrastamy, bo nie mamy autorytetu. Rzecz ciekawa, że Józef znaczy „Bóg daje wzrost, Bóg pomnaża”, a więc można przetłumaczyć imię Józef jako autorytet. Józef to jest ten, który pomaga wzrastać. Pomaga wzrastać Jezusowi w mądrości, w latach i w łasce u Boga i ludzi. Skoro pomógł Jezusowi, to myślę, że również pomoże nam wzrastać.

- Chciałbym, żebyśmy sobie wzięli Go za patrona nie tylko tych rekolekcji, ale całego naszego życia i uświadomili sobie, że Józef w ciemności będzie nam pomagał wzrastać, stawać się dojrzałymi. Zapraszam was na rekolekcje, które będą mówić o Bogu, który jest Ojcem i który nas kocha. Które będą interpretować modlitwę „Ojcze nasz” oczami św. Józefa – zachęca. ([email protected] Film Profeto)Dziękujemy za przesłanie błędu