Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
15/12/2020 - 12:55

Rekolekcje adwentowe ks. Michała Olszewskiego. Odcinek 5: „Depozyt"

W piątym odcinku rekolekcji adwentowych, sercanin ks. Michał Olszewski rozważa kolejne wersety drugiego Listu do Tymoteusza (2Tm1, 13-18). Zakonnik odnosząc się do słów św. Pawła uspokaja, aby nie przerażać się tym, że ludzie odchodzą z Kościoła.

- Wstrząsający fragment drugiego Listu do Tymoteusza, gdzie Paweł mówi o tym, że wszyscy, którzy byli w Azji, odeszli. Kiedy sięgniemy do oryginału to okaże się, że to słowo, którym Paweł określił odejście wiernych Kościoła w Azji od ewangelii, jest słowem które mówi o odwróceniu całkowitym, o zmianie drogi, kierunku, o wyrzeczeniu się tego, czym się żyło. To oznacza, że pierwsza podróż misyjna św. Pawła do Azji i wszystkie owoce jego ewangelizacji wzięły - mówiąc wprost - w łeb. Cały Kościół w Azji Mniejszej odwrócił się, zdradził go i porzucił ewangelię, którą przyjął podczas pierwszego głoszenia Pawła. To jest dramatyczna sytuacja – opowiada ks. Michał Olszewski.

Zobacz też Rekolekcje adwentowe ks. Michała Olszewskiego. Odcinek 4: „Trudy”

- My dzisiaj ubolewamy, że w Polsce tylu się odwraca, tylu odchodzi, tylu rezygnuje z Kościoła i nie chce żyć Ewangelią i przeżywamy, że nadszedł koniec świata. To ja wam chce powiedzieć, że nie nadszedł jeszcze koniec świata i nie jest to oznaką końca czasów, chociaż może być, bo Pan Jezus może przecież przyjść za chwilę, ale nie robiłbym z tych odejść nie wiadomo jak spektakularnego wydarzenia, choć są smutne i napawają każdego z nas smutkiem, a może nawet lękiem – dodaje duchowny.

Zobacz też Rekolekcje adwentowe ks. Michała Olszewskiego. Odcinek 3: „Charyzmat”

Kiedy patrzymy na to i słyszymy o tym, że kolejne osoby odchodzą z Kościoła, nie może nas to przerażać, bo św. Paweł mówi wyraźnie Tymoteuszowi: „Nie bój się, bo depozytu który nosisz w sercu możesz dochować dzięki Duchowi Świętemu, który w nas mieszka.”

- Nie jesteśmy sami. Kościół nie jest tylko i wyłącznie instytucją i zbiorem praw. Kościół jest żywym organizmem, Ciałem Chrystusa, a w nas mieszka Duch Święty, który pozwala nam na to, abyśmy depozytu dochowali do samego końca – wyjaśnia ks. Michał Olszewski. ([email protected] Film Youtube Profetopl)Dziękujemy za przesłanie błędu