Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 marca. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
13/03/2023 - 15:15

Paweł Leśniak będzie kandydatem na Sądeczanina Roku 2023? Akcja nowej książki toczy się w Nowym Sączu

Laureat nagrody literackiej Super Wiktoria, urodzony w Nowym Sączu były piłkarz Sandecji. Mimo młodego wieku autor już ośmiu poczytnych powieści fantasy, twórca gier komputerowych, grafik z wystawami w Wilnie i w Chicago. O kim mowa? O Pawle Leśniaku. Na V Sądeckich Targach Książki opowiadał o swojej karierze i o planach na dalszą przyszłość, ale i o nowej książce, której akcja toczy się m.in. na Sądecczyźnie. Teraz już wiadomo o niej więcej: premiera powieści "Kim jesteś" zaplanowana jest na 19 kwietnia.

Na 5. Sądeckie Targi Książki, choć urodzony i przez większość życia mieszkający w Nowym Sączu, Paweł Leśniak przyjechał z Warszawy. Zamieszkał tam gdy zaczął pracować nad grą komputerową. Po dwóch latach doszedł jednak do wniosku, że produkcja gier trwa na tyle długo, że grozi zerwaniem kontaktów z czytelnikami. Na dodatek taki tryb pracy nie leży w jego naturze. Mimo młodego wieku (ur. 1989 r.) opublikował już osiem powieści i – jak sam mówi – napisanie jednej zajmuje mu zaledwie kilka miesięcy.

Piłkarz Sandecji, rysownik, pisarz - człowiek z Nowego Sącza

Teraz, wiosną 2023 roku powraca do Nowego Sącza z nową powieścią - "Kim jesteś". Powraca także dlatego, że akcja książki w ponad 90 procentach rozgrywa się w 1996 roku w Nowym Sączu, a kilku jej bohaterów ma swoich protoplastów w mieszkających i pracujących ponad ćwierć wieku temu obywatelach Nowego Sącza.

Zima. Rok 1996. Nieopodal Nowego Sącza odnaleziony zostaje zamordowany młody mężczyzna. Wstępne oględziny wskazują na możliwy powrót seryjnego mordercy, którego nie udało się schwytać ponad piętnaście lat temu.

"Kim jesteś?": o czym jest nowa powieść Pawła Leśniaka

Do sprawy w ramach pomocy zostaje wyznaczony komisarz Michał Ptak z Komendy Wojewódzkiej z Krakowa, znany ze swojego twardego i często na pograniczu swych uprawnień działania. Atmosfera niepokoju w mieście narasta. Specjalna grupa dochodzeniowo śledcza powołana w celu rozpracowania miejscowego gangu, terroryzującego ulicę miasta nie daje wiary w powrót zabójcy. Jej członkowie są zdania, że są to działania mafii w celu odwrócenia od siebie uwagi miejskiej policji.

Pomimo starań komendy śledztwo szybko się komplikuje, a motywy działania przyjezdnego komisarza z Krakowa zaczynają być podejrzane. Czy morderca wrócił po piętnastu latach? Co łączy ze sobą ofiary? Aby się tego dowiedzieć, policja będzie musiała poszukać odpowiedzi w szemranej przeszłości, jaka wiąże się ze sprawą… 

Poprzednia powieść  Pawła Lesiaka - „Mumia”, która była jednym z hitów 5. Sądeckich Targów Książki w Krynicy-Zdroju. Być może jest to przynajmniej na jakiś czas ostatnia jego powieść gatunku fantasy,
Pisarz urodził się w Nowym Sączu, tu kończył szkoły i nim rozpoczął karierę twórcy z powodzeniem grał zawodowo w piłkę nożną w Sandecji Nowy Sącz.

Na pytanie skąd taki zwrot, odpowiada, że chce pisać Pisał już będąc piłkarzem, o czym mało kto wiedział. Co zaś do tematyki i gatunku literatury, które wybrał – to zdecydowanie pisać chce to, co sam chciałby przeczytać. Wsłuchuje się  ponadto w głosy swoich czytelników – i to uznaje za fundament swojego sukcesu.

Dlatego zapowiada, że jeśli okaże się, iż czytelnicy wolą jednak go jako autora książek fantasy, powróci do tego gatunku.

Teraz czeka na premierę nowej powieści.

Z pewnością będzie jednym z kandydatów do Nagrody  im. ks. prof. Bolesława Kumora. A jeśli zgłoszony zostanie jako kandydat do tytułu Sądeczanina Roku 2023, zgodzi się kandydować.

(Zbigniew Biskupski) (fot. AM, arch. Pawła Leśniaka)Dziękujemy za przesłanie błędu