Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
30/11/2020 - 17:25

Nowy Sącz: MCK Sokół wraca do korzeni. A z nim reszta placówek Małopolski

Cztery placówki kulturalne w Nowym Sączu podległe marszałkowi województwa małopolskiego Witoldowi Kozłowskiemu będą współpracować. Dzisiaj podpisały porozumienie w sali im. Romana Sichrawy w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Te cztery instytucje, dzięki zawartemu dzisiaj porozumieniu łączą działania na kilku polach. Chodzi przede wszystkim o rozwój kultury, rozwój czytelnictwa, upowszechnianie działań związanych z edukacją i o kształtowanie młodego pokolenia, wpajanie w nie idei patriotycznych i wychowania historycznego - między innymi do krzewienie idei sokolstwa, do którego MCK Sokół jest zobowiązane z racji dziedzictwa miejsca i nazwy.

Czytaj także: Nowy Sącz: wspólnie będą promowali kulturę niematerialną i idee „Sokoła”

- Czasy nie są łatwe – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej marszałek Witold Kozłowski. – Warunki finansowe, w którym przychodzi działać i podejmować różne wyzwania przez nasze jednostki są trochę trudniejsze. Jestem człowiekiem, który szuka synergii między naszymi jednostkami. Poprzez współpracę w tych niełatwych czasach łatwiej osiągać ambitne cele i organizować różnego rodzaju przedsięwzięcia, bo każda z tych instytucji dysponuje potencjałem.

Marszałek zaznaczył, że działalność MCK Sokół powinna być w dużym stopniu oparta na ideach sokolstwa. Zaznaczył, że niebawem zostanie utworzona grupa rekonstrukcyjna, a w ślad za tym rozwinie się działalność wokół idei sokolstwa.

- Wśród młodzieży jest duże zainteresowanie taką działalnością – dodał marszałek – Uważamy, że Sokół powinien w tym przewodzić. To jest dopiero początek. Do tego potrzebna jest współpraca zarówno Muzeum Okręgowego, Biblioteki Pedagogicznej i Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Potem szefowie tych placówek mówili o tym, jak każda z tych instytucji już angażuje się, albo będzie angażowała się w to przedsięwzięcie. (i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM, film: Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu