Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
19/01/2023 - 18:05

Marek Uszko o 15 latach Stowarzyszenia LGD "Partnerstwo Ziemi Sądeckiej"

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo Ziemi Sądeckiej" zostało zarejestrowane w 2008 roku, jego pierwszym prezesem został Stanisław Dyrek. Obecnie, drugą już kadencję sprawuje tę funkcję Marek Uszko. Rozmawiamy z nim o tym, co najważniejsze w 15-letniej historii działania stowarzyszenia.

- Stowarzyszenie skupiło swoją uwagę na promowaniu wartości historyczno-patriotycznych - możemy się dowiedzieć z materiałów przygotowanych na rocznicę 15-lecia istnienia Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo Ziemi Sądeckiej". W organizowanych przez LGD uroczystościach wielokrotnie uczestniczyli funkcjonariusze Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, przedstawiciele władz Nowego Sącza, powiatu nowosądeckiego i organizacji społecznych.

- Nie sposób też nie wspomnieć o naszej kilkuletniej współpracy z Kulturalno-Oświatowym Związkiem Polaków im. Władysława Reymonta z Ukrainy w obwodzie żytomierskim. Dzięki naszemu zaangażowaniu w ostatnich kilku latach naukę w Polsce podjęło ok. 50 dzieci - mówi Marek Uszko. -

Nasze stowarzyszenie podejmowało wiele działań, których celem było promowanie wartości historyczno-patriotycznych, poprzez pamięć o naszych bohaterach - ludziach, którzy oddali życie za Ojczyznę, a Ojczyzna niejednokrotnie o nich zapomniała. Często pokazywaliśmy miejsca kaźni, zapomniane miejsca jak Obidza, czy Rdziostów bądź Trzetrzewina, w których walczyli i zginęli zwykli ludzie, walcząc o wolną Polskę.

Uroczystości których inicjatorem i organizatorem było Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Partnerstwo Ziemi Sądeckiej":

1. 2013 „Kolorowe ptaszki” Wołodarsk z Ukrainy, koncert w Podegrodziu. Współpraca z Kulturalno-Oświatowym Związkiem
Polaków im Władysława Reymonta. W wyniku współpracy kilkanaście dzieci Polskiego pochodzenia uczyło się w Polsce.

2. 2014 wspomnienie o Janie Karskim, odsłonięcie tablic dr. Stanisław Stuchły

3. 2015 w Starosądeckim SOKOLE odbyła się uroczystość upamiętniająca żołnierzy wyklętych prześladowanych przez aparat komunistyczny po II Wojnie Światowej na terenie całej Polski. Uroczystość uświetnił wykład pana Piotra Szubarczyka Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.

4. 2016 zaduszki w intencji Państwa Podziemnego, wspomnienie kurierów z Sądecczyzny (wiele „cyklicznych” uroczystości))

5. 2016 Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – w Wieliczce, wystawa „Świętość jest na wyciągnięcie ręki” oraz
prezentacja 7 metrowego krzyża wykonanego przez Józefa Lizonia

6. 2017 Uroczystość na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu „Wyklęci”

LDG Partnerstwo Ziemi Sądeckiej
7. 2017 Uroczystość w Szkole Podstawowej w Podegrodziu (prezentacja zdjęć Tablic poległych żołnierzy 1psp) piękna uroczystość w wykonaniu młodzieży szkolnej.

8. 2017 Uroczystości pod zamkiem w Nowym Sączu (prezentujące zdjęcia Tablic Pamięci 1psp)

9. 2018 w 100 rocznicę odzyskania niepodległości – odtworzenie i wmurowanie na Baszcie Kowalskiej w Nowym Sączu tablic żołnierzy 1psp poległych w walkach o odzyskanie i utrwalenie niepodległości w latach 1918-1920.

10. 2018 wyjazd delegacji do Wiednia -Kahlenberg 335 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej i uczestnictwo w uroczystości.

11. 2019 uroczystość na Rynku w Nowym Sączu odtworzenie sztandaru 1psp i przekazanie kontynuatorom tradycji 1psp -1 Batalionowi Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa – Patronat Narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, oraz Patronat Honorowy Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika, Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart.

12. Uczestnictwo w uroczystości na Kahlenbergu – uroczystość 336 rocznicy odsieczy Wiedeńskiej Króla Jana III Sobieskiego i
wspieranie działań by pomnik stanął na Kahlenbergu – prezentacja w różnych miejscach w Polsce.

13. 2019 Uroczystość w lesie w Trzetrzewinie – miejsce gdzie rozstrzelano 93 osoby w ramach akcji AB w 1940 roku, (uroczystość staje się uroczystością cykliczną) uroczystość zorganizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Banderii Konnej Iskra Dolina Dunajca.

14. 2020 kontynuacja „co roczna” pod Zamkiem przy Tablicach oraz Pomniku Piłsudskiego oraz w różnych miejscach kaźni. W Krakowie Rocznica Odsieczy Wiedeńskiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Banderii Konnej Iskra Dolina Dunajca.

15. 2022 kontynuacja „coroczna” pod Zamkiem przy Tablicach oraz Pomniku Piłsudskiego oraz w różnych miejscach kaźni. W Krakowie Rocznica Odsieczy Wiedeńskiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Banderii Konnej Iskra Dolina Dunajca.

16. 2022 Prezentacja pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Podegrodziu i Starym Sączu (inscenizacje w wykonaniu Szkoły Podstawowej w Podegrodziu. MCK Sokół Nowy Sącz – asysta Banderii konnej. (opr. red.) Wideo Mateusz Pogwizd, fot. Marek Uszko, Sądeczanin







Dziękujemy za przesłanie błędu