Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
04/07/2022 - 11:15

Łabowa: zniknęła synagoga i żydowska karczma, teraz jest sklep i szkoła [FILM]

Żydowska karczma, synagoga i koszerna rzeźnia – aż trudno uwierzyć, ile mogli po sobie zostawić Żydzi mieszkający przed wojną w Łabowej.

O społeczności żydowskiej, żyjącej na terenie Łabowej opowiedziała Celina Cempa. Pani Celina jest prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Łabowskiej oraz autorką książek i opracowań na temat historii Łabowej.

- Gdzie w Łabowej można znaleźć ślady Żydów?
- Pozostało ich już niewiele. Jedynym okazałym śladem jest cmentarz żydowski. Tam zachowanych jest około 250 macew w różnym stanie.

Zobacz również: Przed wojną spacerowali piwniczańskimi ulicami. Dziś odwiedzamy ich groby [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jedne są bardzo dobrze zachowane, inne gorzej, ale wszystkie są postawione pionowo i odnowione. Czas pokaże, które przetrwają. Cmentarz jest ogrodzony i opisany. Znajdują się tam tablice informacyjne, opisujące Żydów łabowskich oraz wskazówki, jak odczytywać symbole pojawiające się na macewach.

- Oprócz cmentarza zachował się jeszcze jeden element, który przypomina dawnych mieszkańców. To stary budynek po koszernej rzeźni. Ten budynek, użytkowany obecnie przez Urząd Gminy, znajduje się w centrum miejscowości – wymienia nasza rozmówczyni.

Mykwa, synagoga, targowica, karczma, miejsce postoju dyliżansów – te punkty nie dotrwały do naszych czasów, ale Celina Cempa podpowiada, gdzie dawniej się znajdowały.

Redaktorka kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA” opisuje również, jak dawniej kształtowały się relacje polsko-żydowskie na terenie Łabowej. Warto pamiętać, iż do czasu wojny grupą dominującą na tym terenie byli Łemkowie. Więcej o dawnych mieszkańcach Łabowej można usłyszeć w materiale wideo.

W nowym numerze kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA” znajduje się również artykuł autorstwa Celiny Cempy. Drugie tegoroczne wydanie historycznego kwartalnika to obszerny zbiór materiałów na temat społeczności żydowskiej naszego regionu.

Równocześnie zapraszamy na spotkania autorskie z redaktorami kwartalnika w różnych miejscowościach Sądecczyzny. Już dziś, 4 lipca, spotkamy się w Łabowej, rozpoczynając od modlitwy na żydowskim cmentarzu o godzinie 17:30.

To może Cię zainteresować: Łukasz Połomski o śladach Żydów w Nowym Sączu i swojej największej gafie [WIDEO]

O godzinie 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Łabowej będzie można porozmawiać z redaktorami „Sądeczanin HISTORIA”. Kolejne spotkanie odbędzie się 7 lipca w Krynicy-Zdroju. ([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu