Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
08/05/2021 - 22:05

Dzień Bibliotekarza. To oni są naszymi przewodnikami po świecie książki [WIDEO]

Bibliotekarze i bibliotekarki to przewodnicy czytelników po książkowym królestwie. W czasach pandemii ich rola jeszcze bardziej wzrasta. 8 maja to idealny dzień, aby podziękować im za to, że z pasją wykonują swoją pracę, ponieważ właśnie dziś obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Pierwsze zapiski o tym zawodzie pojawiły się już w czasach starożytnych. To wyjątkowe święto zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i obchodzone jest od 1985 roku.

Z okazji tego wyjątkowego i jakże ważnego dnia odwiedziliśmy Sądecką Bibliotekę Publiczną im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu i Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Sączu im. Wiktora Bazielicha. Bibliotekarze i bibliotekarki otrzymali upominki od wydawcy portalu i miesięcznika „Sądeczanin”.

Słodkie podziękowanie dla pracowników starosądeckiej biblioteki, czyli wyśmienity tort przygotowała cukiernia Mecyje Sądeckie. Pracownicy Sądeckiej Biblioteki Publicznej swoje święto mogli obchodzić przy „czytelniczych” babeczkach przygotowanych przez ciastkarnię Tęgoborze.

Biblioteka to nie tylko budynek czy lektury, choć w centrum jej działalności są oczywiście książki. To również wiele wydarzeń towarzyszących czytelnictwu i kontakt z odbiorcami. Jak podkreśla Marek Rylewicz, dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej, w tej pracy nie można się nudzić. Bibliotekarz jest przewodnikiem czytelnika po książkowym imperium, a teraz w czasach pandemii, kiedy nie mamy bezpośredniego dostępu do zbiorów, jego rola jeszcze bardziej wzrasta.

- Każdy z pracowników biblioteki jest trochę socjologiem i psychologiem, dlatego, że musimy najpierw dobrze poznać naszego czytelnika, żeby potem móc mu podać książkę taką, jaką chce - mówi Marek Rylewicz.

Ograniczenia związane z pandemią nie przeszkadzają jednak Sądeczanom poszerzać swojej wyobraźni poprzez czytanie. Jak mówi Monika Jackowicz Nowak, dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki w Starym Sączu, czytelnictwo wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Statystyki z poprzedniego roku, które podaje pani dyrektor świadczą o tym najlepiej. Więcej można zobaczyć w materiale wideo.

Wszystkim bibliotekarkom i bibliotekarzom życzymy, aby grono sądeckich czytelników wciąż się powiększało. W waszym dniu chcemy również podziękować za to, że jesteście i z pasją wykonujecie swoją pracę. (s.siwulska@sadeczanin.info)

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Uczcijmy to wyjątkowe święto!
Święto bibliotekarzy przypada na 8 maja. Z tej okazji odwiedziliśmy Sądecką Bibliotekę Publiczną w Nowym Sączu i Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Sączu. Pracownicy placówek otrzymali słodkie upominki i nie tylko. Wszystkim bibliotekarkom i bibliotekarzom życzymy wielu czytelników i dziękujemy za to, że jesteście z nami.


Dziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”