Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
26/01/2020 - 19:40

Dech zapiera! Tyle, że taką szopkę buduje się prawie rok

Dziś podczas spotkania opłatkowego zorganizowanego przez SKT Sądeczanin i Fundację Sądecką w Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach goście mogli obejrzeć niesamowite wręcz, tradycyjne szopki. Ich autorem jest ojciec wicedyrektor szkoły Iwony Sikorskiej, pan Dariusz Zajączkowski Widok dech zapiera, tyle, że taką szopkę buduje się prawie rok.

Jak śmiała się pani Iwona, w jej domu wieczerza wigilijna nigdy nie zaczynała się zgodnie z tradycją. Członkowie rodziny nie zasiedli do stołu wraz z pierwszą gwiazdką, bo najpierw pomagali tacie, panu Dariuszowi przetransportować szopki do kościoła parafialnego w Marcinkowicach.

Świętować można było dopiero po tym karkołomnym wyczynie. Karkołomnym przede wszystkim dla tego, że przy budowie szopek ich autor nie wykorzystywał żadnych maszyn, a jedyne co spaja wszystkie elementy, nawet te kilkumilimetrowe, to klej. Łatwo zatem sobie wyobrazić jakim wyzwaniem było przewiezienie takiej konstrukcji z domu do kościoła. Każda szybka, każda ścianka, balustrada, krużganek, wieżyczka – wszystko, absolutnie wszystko to, to ręczna robota.

Zobacz też: Na takich właśnie spotkaniach zmienia się rzeczywistość na Sądecczyźnie

Pani Iwona pamięta, jak z rodzeństwem pomagała tacie przy wycinaniu witraży. I choć wszyscy mocno się do zadania przykładali, to każdy element i tak przez jej tatę był sprawdzany.

Każda z szopek nawiązuje do historii Polski i do najważniejszych wydarzeń z jej ostatnich dziejów. Są np. nawiązania do II wojny światowej i okupacji, do Zbrodni Katyńskiej i do katastrofy smoleńskiej. Koncepcja i pomysł rodziły się już u twórcy na przełomie stycznia i lutego a cały proces budowy trwał niemal do Bożego Narodzenia. Bywało, że w połowie pracy, twórca stwierdzał, że projekt wymaga zmiany i zaczynał całą żmudną pracę od nowa.

O szczegółach powstawania kolejnych szopek dowiecie się z naszej rozmowy a szopki już niebawem będzie można obejrzeć w marcinkowickim domu kultury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura Fot.: ES

Dech zapiera! Tyle, że taką szopkę buduje się prawie rok
Dziś podczas spotkania opłatkowego zorganizowanego przez SKT Sądeczanin i Fundację Sądecką w Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach goście mogli obejrzeć niesamowite wręcz, tradycyjne szopki. Ich autorem jest ojciec wicedyrektor szkoły Iwony Sikorskiej, pan Jacek Sikorski. Widok – dech zapiera, tyle, że taką szopkę buduje się prawie rok.


Dziękujemy za przesłanie błędu