Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
05/02/2023 - 19:10

Ochotnica Dolna: warto poszukać tam wołoskiego szlaku. Jego przesłanie jest ponadczasowe

Książka „Wołoskie echa w Ochotnicy i Tylmanowej. Architektura i krajobraz na szlaku kultury wołoskiej w Małopolsce” to zaproszenie na…wołoski szlak. Od prawie 700 lat łączy Karpaty wstęgą pracy i kultury, tkaną losami odkrywców i gospodarzy gór.

W drugiej dekadzie XXI wieku, po ich śladach wyznaczono szlak turystyki kulturowej. Spina on trzy województwa: śląskie, małopolskie i podkarpackie i dwa kraje słowackie – żyliński i preszowski. Szlak został zrealizowany w ramach programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Obecnie jest kierowany do Ukrainy. W przyszłości połączy łukiem Karpat Rumunię z Morawami.

Część tego szlaku przebiega przez Małopolskę. W gminie Ochotnica Dolna wyznakowano pierwszy, pilotażowy odcinek szlaku, będący też eksperymentem w dziedzinie turystyki i architektury krajobrazu. Obecnie rozszerzany jest na teren całej gminy.

Książka „Wołoskie echa w Ochotnicy i Tylmanowej. Architektura i krajobraz na szlaku kultury wołoskiej w Małopolsce” został zgłoszony przez gminę Ochotnica Dolna do XI konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” 2022.

Jak piszą autorzy tej publikacji jest ona inspiracją do wędrówki z motywem własnej wyprawy badawczej.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Dziękujemy za przesłanie błędu