Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 kwietnia. Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława
06/02/2023 - 07:05

Ochotnica Dolna: na ratunek halom i polanom. Za chwilę ich tam nie będzie!

Hal i polan w krajobrazie naszego regionu jest coraz mniej, a na wielu z nich, które jeszcze się w niego wpisują, życie zamarło. Pasterskie szałasy, które były nieodłączną częścią hal i polan – opustoszały albo zniknęły. Natura upomniała się o swoje…

Warto wziąć do ręki i zagłębić się w treść książki „Hale i polany. Dziedzictwo zagrożone” autorstwa Krzysztofa Buczka i Wojciech Muleta. Publikacje tą gmina Ochotnica Dolna zgłosiła do XI konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” 2022.

Hale i polany, użytkowane jako obszary wypasowe oraz łąki kośne, były kiedyś ważnymi miejscami społeczno-kulturowymi dla mieszkańców Ochotnicy Dolnej i Tylmanowej. Kiedyś tętniły życiem. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku wszystko zmieniło się. Nastąpił regres wołoskiego stylu życia w gminie Ochotnica Dolna.

To zjawisko opisują znakomicie Krzysztof Buczek i Wojciech Mulet.

- Jest jednak nadzieja na przyszłość – pisze w przedmowie do książki Tadeusz Królczyk, wójt gminy Ochotnica Dolna. – Stajemy się bowiem coraz bardziej świadomi swojej tożsamości. Świadomi tego, że nie możemy zaprzepaścić dzieła naszych przodków, bo to byłoby podcięcie naszych korzeni…Niech nasze oczy zwrócą się ku naszym zarastającym halom i polanom. Musimy je uratować dla naszych dzieci i wnuków!

W 2021 roku w gminie Ochotnica Dolna wystartował projekt pn. „Wiosna Wołoska”, który ma na celu ochronę kulturowego, krajobrazowego i przyrodniczego dziedzictwa gminy Ochotnica Dolna, a książka ta jest doskonałym przewodnikiem tej wielkiej odbudowy przestrzeni wołosko-pasterskiej.

- Wydawnictwo dotyczy gminy Ochotnica Dolna – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu. – Przedstawia proces zanikania hal i polan, konsekwencję tego zjawiska dla lokalnej społeczności, ale także podkreśla liczne korzyści, dla których warto zainwestować w ochronę dawnych terenów wypasowych. Celem publikacji było uświadomienie włodarzom i mieszkańcom gminy Ochotnica Dolna w jakim dramatycznym stanie znajdują się dawne tereny wypasowe na terenie gminy.

Gmina Ochotnica Dolna stawia na rozwój turystyki. Największą jego atrakcją jest krajobraz, tworzony właśnie przez hale i polany.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Dziękujemy za przesłanie błędu