Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
17/02/2023 - 08:45

Krynica-Zdrój: O fenomenie Festiwalu im. Jana Kiepury, o fenomenie uzdrowiska

Jest magnesem dla kuracjuszy, turystów, miłośników sportów zimowych, ale także wielbicieli pięknego śpiewu i w tym stwierdzeniu jest cała kwintesencja Krynicy-Zdroju. To przepiękne uzdrowisko, ale i śpiewające miasto.

Jemu właśnie poświęcona jest książka – album pt. „Krynica śpiewające miasto. Leksykon Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju”. Publikacja została wydana w 2022 roku. Jej autorką jest Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, doskonała dziennikarka, fotografia, prelegentka, autorka książek.

Książka została zgłoszona do XI konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii "Książka o Sądecczyźnie".

Jak zaznacza autorka albumu-leksykonu tradycja muzyczna Krynicy jest o wiele dłuższa niż historia Festiwalu im. Jana Kiepury. W Krynicy koncerty rozbrzmiewały już w połowie XIX wieku, a w 1875 w uzdrowisku rozpoczęła regularnie występy Krynicka Orkiestra Zdrojowa – najstarsza dziś orkiestra w Polsce.
Historia Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju datuje się od 1967 roku. Stworzył go Stefan Półchłopek, a na skalę międzynarodową wypromował nieżyjący już Bogusław Kaczyński.
Album „Krynica śpiewające miasto” jest kontynuacją wydanego w 2016 roku z okazji 50. Festiwalu tomu „Dla Ciebie śpiewam”. Tytuł albumu-leksykonu nawiązuje do tytułu filmu z Janem Kiepurą w roli głównej. Założeniem tej książki było, aby poprzez opowieść o festiwalu, patronie, muzyce i gwiazdach pokazać także fenomen, jakim jest uzdrowisko.

- Bardzo interesująca książka wydana z ogromną starannością, która powstała z fascynacji Festiwalem, Janem Kiepurą, śpiewem, gwiazdami wokalistyki, muzyką, ale także z fascynacji uzdrowiskiem – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu. - Bo też Krynica, której historia sięga XVI wieku do dziś jest pewnego rodzaju genius loci. Tu krzyżują się liczne szlaki: wybitnych lekarzy, sław architektonicznych, gwiazd, artystów, pisarzy, polityków, turystów, kuracjuszy.

Ta książka, to pięknie wydany album, w którym pokazane zostały dawne i współczesne zdjęcia i dokumenty, w tym np. nigdy nie publikowane listy Jana Kiepury. Ale atutem tej książki są hasła, pokazujące nie tylko festiwal, jego patrona, gwiazdy i twórców, ale przede wszystkim Krynicę, jako niezwykłe miejsce na mapie Polski. W książce tej Festiwal stał się pretekstem by pokazać fenomen, jakim jest uzdrowisko.

Książka ujawnia wiele odkryć związanych z tradycją muzyczną Krynicy, np. że Marian Włosiński, opiekun Nikifora, był twórcą loga Festiwalu, a Krzysztof Penderecki w zimie 1966 roku kończył w Krynicy swoje dzieło, które zmieniło bieg historii muzyki – „Pasję wg św. Łukasza”.

„Krynica śpiewające miasto” to zbiór 85 haseł, ułożonych alfabetycznie. Cztery z nich zostały wyróżnione większą objętością i specjalnym opracowaniem graficznym. Są to: Eggerth Marta, Festiwal, Kiepura Jan, Krynica-Zdrój. Forma leksykonu daje możliwość czytania albumu na wiele sposobów. Można zacząć od dowolnego hasła, a poprzez umiejscowione pod nim odsyłacze do następnych, stworzyć własną trasę spaceru po historii Festiwalu i uzdrowiska.

- Oddaję w Państwa ręce album z nadzieją, że ta podróż przez Krynicę z festiwalem i Janem Kiepurą, stanie się pretekstem do poznania niezwykłego zjawiska, jakim jest Krynica, śpiewające miasto – pisze autorka.
Książkę zamyka kilka słów o autorce – Agnieszce Malatyńskiej-Stankiewicz oraz graficzce Adriannie Pulchny.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ









Dziękujemy za przesłanie błędu