Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
11/02/2023 - 15:45

Brzezna/Podegrodzie: to ostatnia część wyjątkowej Strzyganieckiej Trylogii

Ta publikacja zamyka trzyczęściową Strzyganiecką Trylogię autorstwa ks. Stanisława Ciurki. Tym dopełniającym ją elementem jest książka pt. "Nowa infrastruktura duszpasterska w blasku Frasobliwego. Parafia Brzezna 1982-2022" Ukazała się drukiem w 2022 roku, a teraz została – podobnie, jak dwie poprzedni części Trylogii – zgłoszona do konkursu o Nagrodę im ks. prof. Bolesława Kumora.

Publikacja ta pretenduje do tak prestiżowej nagrody w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” 2022.

Przypomnijmy, że wspomnianą Trylogię otwiera książka, która ukazała się drukiem w 2018 roku pt. "W promieniach Frasobliwego”. W 60. rocznicę rozpoczęcia duszpasterstwa na Strzygańcu. Kolejny – drugi tom pt. „Kult Strzyganieckiego Pana Jezusa Frasobliwego" ukazał się drukiem w 2020 roku z okazji 330-rocznicy powstania pierwszej kaplicy na Strzygańcu.

W 2022 roku czytelnicy mogli natomiast wziąć do ręki tom trzeci pt. "Nowa infrastruktura duszpasterska w blasku Frasobliwego. Parafia Brzezna 1982-2022". Książka powstała z racji 40-lecia rozpoczęcia budowy nowego kościoła parafialnego w Brzeznej. Powiązana z nim była także budowa nowej plebanii.

Ostatnia część Strzyganieckiej Trylogii traktuje o ostatnich czterdziestu latach funkcjonowania wspólnoty parafialnej w Brzeznej.

- W czasach, gdy z życia publicznego usuwa się symbole religijne, a wstawia nowe, tym bardziej należy przypominać o tym, co nas ukształtowało – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia książki do XI konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. - Życie społeczno-religijne mieszkańców dawnej wielkiej parafii podegrodzkiej, obejmującej 40 wiosek, było ściśle powiązane z sacrum. O zachowanie tego dziedzictwa często apelował św. Jan Paweł II. Wyrazem tego są niezliczone kapliczki i krzyże przydrożne, zwłaszcza w południowych i wschodnich rejonach naszego kraju. Koniecznie trzeba zadać sobie pytanie, co zostanie po nas, po naszym pokoleniu? Czy zachłystując się tym co niesprawdzone i nowe, obojętniejąc wobec przejętych wzorców, czy aby to najlepszy wybór? Oby nie było tak, że to co aktualnie atrakcyjne, nie przyjmie się, a to co dawne zostanie zapomniane... Dbałości o podtrzymanie uznanego duchowego dziedzictwa tych ziem, niech służą takie inicjatywy, jak publikowana książka, oraz wszelkie inne dzieła powstające także dzięki ks. prof. Bolesławowi Kumorowi.

Parafianie czekali ponad dwadzieścia lat na zgodę na budowę kościoła parafialnego w Brzeznej. Na łamach trzeciego tomu pt. "Nowa infrastruktura duszpasterska w blasku Frasobliwego. Parafia Brzezna 1982-2022" zostało przedstawione okazałe dzieło duszpasterza, jak i parafian, wznoszących dwa kościoły – parafialny w Brzeznej oraz na Strzygańcu wraz z plebanią w nowej lokalizacji. Bezcennych informacji na ten temat dostarczyła autorowi książki kronika prowadzona przez ks. Stanisława Maślaka.

Nowy kościół parafialny w Brzeznej był wznoszony w latach (1982 – 1995), a kościół na Strzygańcu był budowany w latach (1987 – 1996).

Autor publikacji - ks. Stanisław Ciurka poświęcił również oddzielny rozdział poświęcony dobremu organizatorowi i gorliwemu pasterzowi – ks. Stanisławowi Maślakowi, pierwszemu proboszczowi tamtejszej parafii. W parafii Brzezna ks. Maślak pełnił posługę duszpasterską w latach 1958 – 1997. To bardzo wyjątkowa i bardzo zasłużona dla parafii postać.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ









Dziękujemy za przesłanie błędu