Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lutego. Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty
27/01/2023 - 10:30

Antoni Kroh. Zawsze celnie w samo sedno

Antoniego Kroha nie trzeba chyba mieszkańcom naszego regionu bliżej przedstawiać. Jest nie tylko pisarzem znanym, poczytnym, cenionym i nagradzanym, ale także historykiem kultury, tłumaczem prozy słowackiej i czeskiej, badaczem i kuratorem wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat oraz regionalistą.

To laureat prestiżowej Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora – i to dwukrotny. Przypomnijmy, że Antoni Kroh otrzymał ją w 2013 roku jako „Sądecki Autor”. Konkursowa kapituła uhonorowała go tą nagrodą za jego twórczy, literacki dorobek.

A ten dorobek jest taki, że jak mówi powiedzenie „czapki z głów”.

Jest autorem taki wspaniałych książek jak między innymi: „Sklep potrzeb kulturalnych”, „Starorzecza”, „Za tamtą górą, „Wspomnienia łemkowskie”, „Powrót na Sądecczyznę”, którą w domowej bibliotece powinien mieć każdy sądeczanin i, którą powinien przeczytać.

Po raz drugi Antoni Kroh odebrał tę prestiżową nagrodę w 2019 roku w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” za ponadczasową książkę „Powrót na Sądecczyznę”.

Do kogo w tym roku trafi Nagroda im. ks. prof. Bolesława Kumora? Tegorocznych laureatów poznamy podczas uroczystej Gali XI konkursu o Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora, która odbędzie się 24 lutego w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju.

Przypomnijmy, że Nagroda ks. prof. B. Kumora przyznawana jest w dwóch kategoriach: „Sądecki Autor” oraz „Książka o Sądecczyźnie”.

Przed kolejną uroczystą konkursową Galą rozmawiamy z Antonim Krohem, dwukrotnym laureatem tej nagrody.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu